vin. feb. 21st, 2020

Au pus șapca pe cupă. „U” BT Cluj a câștigat en fánfare trofeul Cupei României după o finală cu CSM Oradea: 68-61

Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania a dominat autoritar finala Cupei României împotriva rivalei CSM Oradea, pe care a învins-o cu un categoric 68-61 și a câștigat en fánfare primul trofeu important din acest sezon competițional 2019-2020.

U-BT Cluj-Napoca a început in forță partida din „vulcanul” Sălii Sporturilor „Horia Demian” și s-a instalat la conducere pe tabelă încă din debutul meciului, încheind primul sfert cu un avantaj de 11 puncte (23-12).

Orădenii pregătiți de Cristi Achim au avut un moment bun de joc în sfertul al doilea, când au profitat de o serie de greșeli ale alb-negrilor și s-au apropiat periculos pe tabelă la două puncte (26-24), dar gazdele au refăcut avantajul (34-26). CSM a mai redus din diferență la cinci puncte cu un coș de trei puncte în ultimele secunde si au stabilit scorul pauzei mari la 34-29 pentru U-Banca Transilvania.

U-BT Cluj a continuat să domine meciul și să se mențină la zece puncte diferență de Oradea, 43-33. Richard, Tarolis, Johnson, Calnicenco și Planinic au defilat și s-au impus sub panoul advers.

Baschetbaliștii clujeni au continuat să domine meciul și să se mențină la cârma partidei, încheind sfertul al treilea cu un avantaj de 18 puncte (59-41).

CSM-ul au redus din avantaj în debutul ultimului act al finalei, punând șase puncte pe tabelă și reducând la 12 puncte diferența (59-47). S-au făcut 10 puncte diferență pentru „U” după două minute scurse din ultimul sfert (59-49).

Oradea a reușit să se apropie la noua puncte cu 55 de secunde, dar clujenii și-au asigurat victoria pe final cu scorul de 68-61.