Baschetbalistele Universitatii Cluj, invinse de Phoenix Galati de doua ori si vor juca pentru locurile 7-8

Echipa de baschet feminin a Universitatii Cluj a pierdut şi al doilea meci cu Phoenix Galaţi, din cadrul play-off-ului Ligii Naţionale de baschet feminin, scor 60-70, şi au ratat şansa de a ocupa un loc între primele şase echipe la finalul sezonului.

u cluj baschet feminin

Partida a fost una foarte echilibrata in primele trei sferturi, dar elevele pregatite de Dragan Petricevic au cedat posesia in ultimul sfert, pe care l-au pierdut la o diferenţă de 10 puncte, 9-19. Astfel, după 76-85 în primul joc disputat în Sala „Horia Demian”, clujencele au pierdut şi al doilea meci cu Phoenix, 60-70, cea mai bună marcatoare la Galaţi fiind Ines Ajanovic, autoare a 19 puncte, şi vor evolua în jocul care va decide ocupanta locului şapte în acest campionat.

Adversarul va fi unul facil pentru ardelence, Universitatea Goldis ICIM Arad, echipă care şi-a pierdut toate jucătoarele importante din cauza problemelor financiare şi se bazează doar pe junioare în acest play-off.