CFR a deraiat în Gruia, după 1-2 cu FC Brașov

CFR Cluj a fost învinsă, luni seara, pe teren propriu, de FC Brașov, scor 1-2, într-o partidă care a contat pentru etapa a XIII-a a Ligii I.

jagodina - CFR Cluj

Elevii pregătiți de Vasile Miriuță au deschis scorul după șase minute scurse din meci, dintr-un penalty comis de Rodriguez da Silva, iar Chanturia a transformat de la punctul cu var (6) – VIDEO. Meciul părea că se îndreaptă spre un nou succes categoric al feroviarilor, după începutul în forță de partidă. Chanturia a centrat în careu pentru Guima, iar acesta din urmă nu a reușit să-l învingă pe Marinescu (9). Florin Costea a ratat incredibil singur cu portarul, la capătul unei curse de 50 metri a lui Chanturia (29). După un forcing ofensiv al gazdelor, au apărut și primele situații de gol ale „stegarilor”, două la număr, care au venit într-un interval de un minut, Liviu Ganea și Aganovic încercând să-l surprindă pe Felgueiras, dar șuturile celor doi nu și-au atins ținta (33). Până la urmă, golul egalizator a venit, tot de la punctul cu var. Aganovic a șutat din lovitură liberă de la 25 metri, mingea a lovit zidul, Ivanovski a atins mingea cu mâna, iar „centralul” a dictat lovitură de pedeapsă, de unde Marian Constantinescu a trimis în stânga lui Felgueiras și a restabilit egalitatea înainte de pauză (45).

În partea secundă, Chanturia și Ivanovski au trecut pe lângă gol cu două șuturi care nu au prins cadrul porții (58, 62), iar „stegarii” au dat lovitura în Gruia, stabilind scorul final prin reusita lui Marian Constantinescu din minutul 82, care face „dubla”. CFR ar fi putut obține un punct din acest meci, dar Ivanovski a irosit o ocazie rarisimă de egalare în minutul 90, după ce a reluat din 4 metri direct în portar. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-2 si brasovenii pleaca cu toate punctele de la Cluj.

În urma acestui insucces, feroviarii se îndepărtează de liderul Steaua, ajugând la o diferență de cinci puncte, dar rămân în continuare pe locul doi în clasament. Următoarea partidă pentru CFR va avea loc la Botoșani, cu echipa din localitate, sâmbătă, 8 noiembrie, ora 18:00.