CFR Cluj a învins Gazul și a reintrat în lupta pentru play-off

CFR Cluj a câștigat cu scorul de 2-1 partida disputată sâmbătă, 11 februarie, la Mediaș, pe terenul Gazului, și a reintrat în forță în lupta pentru un loc de play-off, într-o partidă care a contat pentru etapa a 23-a a Ligii I.

După o primă repriză săracă în ocazii și goluri, partea a doua a fost mai animată, iar prima reușită a venit în poarta Mediașului, Omrani a deschis scorul cu o lovitură de cap, din unghi, în minutul 63. Câteva minute mai târziu, Alex Păun a șutat la colțul scurt și l-a învins pe Pleșca (72). Echipa lui Pustai a redus din diferență în minutul 84, prin Sikorski, care a înscris cu un șut din interiorul careului, dar nu a mai reușit să restabilească egalitatea și astfel scorul a rămas 2-1 pentru feroviari.

În urma acestui rezultat, alb-vișinii au ajuns la 34 puncte și sunt pe locul 5 în clasament, în timp ce Gaz Metan se află pe 4, cu un punct mai mult. Etapa viitoare, CFR Cluj primește vineri vizita formației ASA Târgu Mureș.

Gaz Metan: Pleșca – Romeo (Danci 74), Itoua, Trtovac, Crețu – Bic, Tahar, Zaharia (Buziuc 65) – Sikorski, Eric (Petre 71), Munteanu. Antrenor: Cristi Pustai

CFR Cluj: Mincă – Peteleu, Mureșan, Larie, Lopes – Nouvier (Sorsa 77), Gomelt, Rus, Chiriță (Păun 31) – Bud, Omrani (Juan Carlos 89). Antrenor: Vasile Miriuță

Cartonașe galbene: Mincă, Rus, Sorsa

Arbitri: Istvan Kovacs (centru), Sebastian Gheorghe și Radu Ghinguleac (tușieri)