CFR Cluj a spulberat-o pe Alashkert şi a obţinut calificarea în play-off-ul Europa League, unde va da peste Dudelange din Luxemburg!

CFR Cluj nu a avut emoţii cu campioana Armeniei, FC Alashkert, pe care a zdrobit-o joi seara, 16 august, pe teren propriu, cu un neverosimil 5-0 (2-0), în manşa a doua a turului III preliminar al Europea League.

Armenii nu le-au pus deloc probleme feroviarilor clujeni în prima repriză, iar campioana României a intrat la pauză cu 2-0. Argentinianul Culio a deschis scorul din penalty în minutul 19, iar Omrani a înscris golul doi înainte de ultimul fluier al primei reprize (45+1).

Recitalul de goluri a continuat şi în repriza secundă, Hoban a înscris golul trei din pasa lui Vinicius (58), iar atacantul Omrani a bifat „dubla” servit de Ţucudean patru minute mai târziu (62). Intrat în minutul 69 în locul lui Omrani, Sebastian Mailat a stabilit scorul final la 5-0 în prelungirile partidei (90+2), după ce a fost servit de Păun.

În urma acestei victorii categorice, CFR a obţinut calificarea în play-off-ul Europa League, acolo unde va da peste formaţia din Luxembourg, Dudelange, care a trecut de Legia Varşovia în turul al III-lea preliminar.

Trupa lui Conceicao a câştigat cu 2-0 meciul tur disputat în Armenia.

Dudelange a învins-o pe Legia cu 2-1 în meciul tur, la Varşovia, iar în Luxeburg a smuls un rezultat de egalitate, scor 2-2.

CFR: Vâtcă – Camora, Mureşan, Vinicius, Peteleu – Culio, Hoban, Djokovic – Omrani, Ţucudean, Păun

Rezerve: Bordeianu, Fărcaş, Ioniţă, Lang, Mailat, Manea, Tambe

Antrenor: Antonio Conceicao

Alashkert: Cancarevic – Zeljkovic, Stojkovic, Praznovsky, Daghbashyan – Grigoryan, Yedigaryan – Nenadovic, Sekulic, Yedigaryan – Manucharyan

Rezerve: Antonic, Avagyan, Dashyan, Marmentini, Jefferson, Romero, Simonyan

Antrenor: V. Sukiasyan