CFR Cluj, prima înfrângere a portughezului Toni Conceicao, după 1-2 la Botoșani

CFR Cluj nu a reușit să găsească drumul spre victorie nici după schimbarea lui Francisc Dican cu portughezul Toni Conceicao. „Feroviarii” au pierdut duminică, 13 decembrie, în deplasare la Botoșani, scor 1-2, și au ajuns la șase meciuri fără victorie, din care trei remize (2-2 cu FC Voluntari, 0-0 cu CSMS Iași și 0-0 cu Chiajna) și trei înfrângeri. Ultima victorie a CFR-iștilor datează din etapa a 16-a, 1 noiembrie, când au învins Steaua cu 2-0 pe teren propriu.

CFR Cluj 2015

FC Botoșani: Pleșca – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Acsinte – Bordeianu, Vașvari – Martinus, Cabrera, Fulop – Hadnagy

CFR Cluj: Vâtcă – Tiago Lopes, L. Goian, A. Mureșan, Camora – Petrucci, Gomelt – Jakolis, Cristian Lopez, Vitor Bruno – Filipe Nascimento

Moldovenii au condus cu 2-0 după prima repriză prin golurile reușite de Ngadeu (’31) și Fulob (45+2). Clujenii au redus din diferență abia în minutul 79 al meciului, prin spaniolul golgheter Cristian Lopez, însă nu au reușit să întoarcă soarta partidei.

Partida de la Botoșani de duminică a contat pentru etapa a 22-a a Ligii I.

Pentru CFR Cluj urmează un meci important în sferturile de finală ale Cupa României, miercuri, 16 decembrie, cu CSMS Iași, iar etapa viitoare va primi vizita formației Dinamo București, duminică, 20 decembrie, ora 20:30, ultimul meci din acest an în campionat.