CFR Cluj, umilită la Belgrad de Steaua Roșie și e ca și eliminată din Europa League!

CFR Cluj a pierdut marți seara, 17 august, la Belgrad, de campioana Serbiei, Steaua Roșie, scor 4-0, în cadrul primei manșe a play-off-ului Europa League și e ca și eliminată din competiție, având șanse infime să întoarcă soarta calificării în manșa a doua de la Cluj.

Sârbii au deschis scorul încă din minutul 5. Arlauskis a respins un șut al lui El Fardou, însă Pavkov a fost pe fază și a reluat cu capul în plasă.

Apărarea organizată a lui Steaua Roșie Belgrad i-a ținut pe elevii lui Șumudică la distanță de poartă, iar prima situație notabilă a clujenilor a venit după 15 minute, când Petrila a luat o acțiune pe cont propriu, dar șutul său a fost în brațele portarului (15). Ciobotariu a reluat peste poartă după o centrare a lui Deac, iar imediat Pavkov a fost aproape sa înscrie în propria poartă.

Feroviarii au controlat prima parte și au avut posesia de partea lor, dar tot sârbii au fost cei care au înscris, în minutul 41, Pavkov a deviat cu pietul pentru Katai, iar acesta din urmă l-a învins pe Arlauskis.

În partea secundă, Deac a avut prima ocazie, la cinci minute de la reluare, dar reluarea sa a fost peste transversală dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri (50).

Campioana României a căzut, iar în minutul 68 El Fardou a înscris pentru 3-0, iar în minutul 77 sârbii au stabilit scorul final la un neverosimil 4-0 prin Ivanic, care l-a învins pe Arlauskis cu o lovitură de cap.

Astfel, CFR Cluj a fost învinsă la Belgrad, scor 4-0, iar șansele de calificare în grupele Europa League sunt aproape imposibile în returul de la Cluj-Napoca, pe 26 august.