CFR Cluj, victorie categorică în fața Botoșaniului

CFR Cluj a învins de o manieră categorică formația FC Botoșani, sâmbăta, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXXI-a a Ligii I.

CFR Cluj

Feroviarii au deschis scorul în minutul 12, prin Gregory Tade, care a înscris din pasa lui Jakolis, iar trei minute mai târziu, CFR a primit penalty la faultul lui Patache în minutul 15. Tade a reluat din lovitura de pedeapsă, dar a interceptat respingerea lui Lazăr și a înscris pentru 2-0. Același Tade a avut ocazia de 3-0 în minutul 22, dar șutul său a trecut milimetric de poartă.

În partea a doua, CFR a reușit să înscrie din nou în poarta moldovenilor, Bruno Guima a majorat diferența, iar Chanturia a rezolvat meciul în ultimul minut, înscriind pentru 4-0.

În urma acestui succes, CFR acumulează 27 de puncte în clasament și ocupă locul 16, iar etapa viitoare va întâlni, în deplasare, formația CSMS Iași, sâmbătă, 16 mai, ora 16:00.