CFR – Oţelul Galaţi 0-1. Clujenii bifează al patrulea meci fără gol marcat

CFR Cluj a pierdut, sâmbătă seara, confruntarea cu fosta campioană a României, Oţelul Galaţi, scor 0-1, şi rămâne fără victorie în 2013. Partida a contat pentru etapa a XXI-a a Ligii I.

foto digisport.ro

Obişnuiţi cu atmosfera de Champions League, suporterii vişinii nu au venit în număr foarte mare în Gruia, astfel că, la ora meciului, au fost prezenţi circa 2000 de iubitori ai fotbalului pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu. Pe teren, însă, CFR a resimţit din plin absenţa din defensivă a căpitanului Cadu, suspendat 9 etape pentru lovitura aplicată lui Milanov (FC Vaslui) etapa trecută, şi avut de suferit, mai ales în minutul 7, când veteranul Gabriel Paraschiv a profitat de o eroare de marcaj a lui Rada şi a deschis scorul, finalizând din zece metri cu latul sub transversală o centrare perfectă a lui Asaftei. Prima ocazie a feroviarilor la poarta lui Grahovac a venit în minutul 18, Ionuţ Rada a trimis un şut în vinclu dintr-o lovitură liberă de la 25 metri. Vişinii au forţat pe benzi, cu Deac şi Maah, dar şarjele ofensive ale acestora nu au pus în pericol poarta gălăţenilor.

În repriza secundă, CFR a forţat egalarea, dar defensiva Oţelului a blocat orice încercare ofensivă a gazdelor. Francezul Godemeche a trimis o minge cu capul de puţin pe lângă poartă în minutul 85 şi a văzut al doilea cartonaş galben, implicit pe cel roşu în minutul 91 şi se adaugă pe lista lungă a jucătorilor indisponibili pentru meciul de la Iaşi.

Este a patra partidă în care CFR nu marchează şi rămâne fără victorie în 2013. În etapa următoare, feroviarii vor face deplasarea la Iaşi pentru a întâlni echipa din localitate. Partida va avea loc sâmbătă, 9 martie, de la ora 19, şi va fi transmisă de Digisport.