Cine n-are golgeter să-şi cumpere! Vali Lemnaru mai pune 3 puncte la zestrea Universităţii Cluj

vali lemnaru u clujUniversitate Cluj a ajuns la doua victorie consecutivă după succesul înregistrat, luni, în faţa formaţiei Gaz Metan Mediaş, scor 1-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXV-a a Ligii I.

Meciul s-a disputat pe stadionul Trans-Sil din Târgu Mureş datorită sacţiunii dictate de Comisia de Disciplină a FRF în urma incidentelor de la derby-ul cu CFR, însă fanii clujeni  i-au însoţit pe „studenţi” la Mureş în număr foarte mare, aproximativ 1000 de suporteri.

Universitatea a evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, după ce Robertson a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 31 pentru un cot în plină figură aplicat lui Andrei Lungu.

Golul decisiv a fost înscris de Valentin Lemnaru în partea a doua, cu un şut din interiorul careului, după ce a fost servit foarte bine cu o pasă filtrantă de Ionuţ Târnăcop (60). În urma acestei reuşite, cel poreclit „Lemnu” a ajuns la cota 11 în clasamentul golgeterilor, egalându-i pe Liviu Antal (FC Vaslui) şi Eric de Oliveira (ex-Pandurii).

Repriza secundă a fost controlată în mare parte de „studenţi”, însă medieşenii pregătiţi de Cristi Dulca, fost antrenor al Universităţii, au avut câteva zvâcniri ofensive. Cea mai importantă a fost şutul lui Ciprian Petre de la câţiva metri de poartă, respins în corner de Veselovsky (69). Lemnaru ar fi putut rezolva definitiv meciul, dar a ratat o lovitură de pedeapsă şi astfel a ratat şansa de a se instala pe primul loc în clasamentul golgeterilor (81).

Echipele de start

„U” Cluj: Veselovski – Ciupe, Abrudan, Ninu, Gercaliu – Bucșa, Lungu – Calcan, Boutadjine, Târnăcop – Lemnaru.

Rezerve: Niculescu – I. Neag, Cristocea, R. Takacs, L. Kovacs, F. Sauvadet, Machado.

Antrenor: Mihai Teja.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Zaharia, Muth, Frăsinescu, Buzean – A. Tahar, Todea (cpt.) – C. Petre, Munteanu, Bawab – S. Robertson.

Rezerve: Vâtcă, Târtovac, Peter Mach, Aliu Djalo, R. Avram, Azdren Llullaku, Adr. Mărcuş.

Antrenor: Cristian Dulca.

Arbitru principal: Marius Avram (Bucureşti).

Asistenţi: V. Avram (Bucureşti), Al. Vodă (Alba Iulia).

Adiţionali: A. Chivulete (Bistriţa), Costin Toma (Piatra Neamţ)

În urma acestui succes, Universitatea ocupă locul 14 în clasamentul Ligii I, cu doua puncte peste primul loc retrogradabil (27) şi urmează două partide decisive pentru rămânerea pe prima scenă fotbalistică, împotriva a două contracandidate la retrogradare. Luni, 7 aprilie, în deplasare la Săgeata Năvodari (ora 19:30, Dolcesport) şi luni, 14 aprilie, acasă cu FC Botoşani (ora 19:30, Digisport).