Conferință de lansare a platformei educaționale „Bine în Culori” de învățare a alfabetului tactil al culorilor

Luni, 23 octombrie, de la ora 11.00, la ABC Incubator (Transilvania IT Cluster, Str. Constantin Brâncuși nr. 55-57-59) din Cluj-Napoca, vă invităm la Conferința ”Alfabetul Culorilor”, în cadrul căreia va avea loc și evenimentul de lansare a platformei educaționale „Bine în Culori” pentru învățarea alfabetului tactil al culorilor. Platforma este realizată de Asociația ”Alfabetul Scripor”, cu sprijinul Asociației ”Zi de Bine”, coordonată de Melania Medeleanu și este lansată în cadrul Bienalei de Arhitectură Transilvania (BATRA) 2023.

Conferința va fi urmată de un workshop aplicat în care nevăzătorii și arhitecții se vor întâlni pentru a pune la punct și eficientiza mecanismul de colaborare în noua standardizare, care implică informații și despre substanțe, texturi, compoziție a materialelor dintr-o construcție, fie că e instituție, birou sau casă privată. Tot acum va fi discutat și detaliat protocolul de  ”Accesibilizare a Locuințelor Standardizate”, prin care se pun bazele unor hărți tactile pentru apartamente de locuințe.

Workshopul va fi primul dintr-o serie de consultări cu specialiști, ce au ca scop transpunerea alfabetului culorilor în cât mai multe domenii, ce vor fi coordonate de către arhitectul Sanda Oltean și de Sebastian Zabulică, student la Facultatea de Arhitectură din Cluj-Napoca.

AGENDA lansare platforma ”BINE ÎN CULORI”

10:30-11:00 – Primirea invitaților

11:00-11:10 – Cuvânt de bun venit

  • arh. Daniela Maier, președinte OAR Transilvania & BATRA 
  • Tudor Scripor, inventatorul Alfabetului Scripor
  • Anca Dinu, moderator

11:10-11:20 – Deschiderea oficială a evenimentului: Melania Medeleanu (ZOOM)

11:20 – 11:35 – Prezentarea platformei educaționale BINE ÎN CULORI

  • Andrei Nicu, consultant tehnologie de acces în cadrul Asociației Alfabetul Scripor va detalia caracteristicile, beneficiile și funcționalitățile platformei, evidențiind modul în care aceasta ajută persoanele nevăzătoare să învețe alfabetul tactil al culorilor.

11:35 – 11:50 – Testimoniale și studii de caz

  • Tanja Milojevic și Mark Cardigan, Co-fondatori Get Braille
  • Miles Lima, Fondator și Președinte Australis International 

Acești profesioniști vor împărtăși mărturii despre utilizarea alfabetului tactil al culorilor și a platformei în procesul de învățare, evidențiind succesele și îmbunătățirile obținute.

11:50 – 12:00 – Demonstrație practică a platformei

  • Simona Gavril și Geo Câmpian, consultanți Scripor Alphabet vor coordona o sesiune demonstrativă în care un grup de persoane cu deficiențe de vedere va utiliza platforma pentru a învăța alfabetul tactil al culorilor. Aceasta va evidenția modul interactiv și educativ al platformei, iar utilizatorii vor oferi testimoniale.

12:00-12:30 – Sesiune de întrebări și răspunsuri

  • Participanții vor avea ocazia să adreseze întrebări echipei de dezvoltare și partenerilor strategici despre platformă și proiectul în ansamblu.

12:30 – 13.00 – Networking13.00 Workshop, eveniment susținut de CAPAROL și UniCredit Bank, parteneri BATRA

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.