Crusaders au anihilat „Monştrii” de pe malurile Mureşului

Duminică, echipa clujeană de fotbal american, Cluj Crusaders a ȋntâlnit, ȋn deplasare, gruparea mureşeană, Mureş Monsters ȋn cadrul etapei interconferinţe a CNFA 2015.

Chiar dacă Monsters au avut avantajul terenului propriu, favorită ȋn confruntare a fost Crusaders, care nu a pierdut nici un meci acest an.

În primul sfert, Dan Crâsnic şi Jeremy David au ȋnscris, pentru clujeni, câte un touchdown, iar Tamas Laszlo a înscris doar un extra point din două încercări.

Jucătorul american, Trevor Lothrop, a reuşit să recupereze un fumble, provocat de Zitzman Peter ȋn red zone-ul mureşenilor, şi să aducă primele şase puncte ale celui de-al doilea sfert al partidei. Marian Mikacs, Cristian Feier şi Oltean Florin au contribuit, fiecare cu câte un touchdown, la majorarea scorului, iar kick-erul clujenilor a ratat doar un şut printre buţi din cele patru ȋncercări ale sfertului.

După ieşirea de la vestiare, clujenii au mai adaugat şase puncte, prin Florin Oltean, scorului de 40-0, ȋnregistrat la pauză pentru oaspeţi.

În ultima parte a partidei, Elod Todor a receptat o pasă trimisă de qb-ul clujean şi a marcat primele şase puncte din activitatea lui sportivă, iar extra punctul a fost transformat ulterior.

În ultimele momente ale partidei, Monsters au reuşit să ȋnscrie tochdownul de onoare prin Gabriel Hallai.

Susţinuţi de un public numeros, printre care şi baschetbalistul Kyndall Dykes, Mureş Monsters s-au declarat ȋnvinşi de Cluj Crusaders, la expirarea timpului de joc, cu scorul 53-6.

În aceeaşi etapă, „Locomotivele” reşiţene au pierdut, la Bucureşti, disputa cu Warriors cu scorul 26-12.

Etapa interconferinţe din CNFA se va ȋncheia săptămâna viitoare, la Timişoara, unde 89ers vor ȋncerca să-şi ia revanşa finalei pierdute anul trecut, ȋn faţa campioanei Bucureşti Rebels.

Petrişor Dumitrache va lipsi din lotul „Cruciaţilor” ȋn meciul cu Reşiţa Locomotives, de la Cluj-Napoca din 3 mai 2015,  din cauza unei accidentări suferite la genunchiul drept în timpul partidei de la Târgu-Mureş.