Cu gândul la Play Off, „U” Mobitelco a trecut lejer de BCM Piteşti

Baschetbaliştii de la „U” Mobitelco au învins fără probleme modesta formaţie BCM Piteşti în ultima etapă a Ligii Naţionale, scor 96-66, şi vor întâlni CSM Oradea în primul meci din cadrul play off-ului.

„U” Mobitelco BT Cluj-Napoca – BCM Piteşti 96 – 66 (23-17 / 21-18 / 23-16 / 29-15)

Mihai Silvasan - U Mobitelco
foto u-mobitelco.ro

Clujenii s-au impus de-o manieră categorică în confruntarea de pe teren propriu cu echipa din Piteşti, la capătul unui meci în care elevii lui Bavcevic au făcut spectacol în faţa propriilor suporterilor. Ross şi Barnette şi-au bucurat fanii cu execuţii spectaculoase, în timp ce căpitanul Mihai Silvăşan a făcut un meci de zile mari, ieşind cel mai bun marcator al meciului, cu 31 de puncte reuşite.

Primul sfert a fost adjudecat de gazde cu scorul de 23-17, Barnette a deschis meciul cu un slam dunk spectaculos, iar Silvăşan a punctat prima lovitură de trei puncte în minutul 6, ducând scorul la 13-14 în minutul 6. „Alb-negrii” au fost la înălţime şi în sfertul al doilea, câştigat cu 21-18, iar după pauză şi-au asigurat un final de meci liniştit.

Marcatori

„U” Mobitelco: Mihai Silvăşan 31 puncte, Sean Barnette 13 , Vedran Nakic 12, Steve Ross 11, Cătălin Baciu 8, Hristo Nikolov 7, Mihai Paul 6, Dalibor Djapa 4, Derek Wright 4. Au mai jucat: Gheorghe (1 rec.), Pogăcean.
BCM U Pitesti: Jones 25, Gennie 17, Albjanic 11, Kinloch 9, Popescu 9, Popovic 2.

Rezultatele înregistrare de celelalte formaţii în această ultimă etapă au stabilit „ţintarul” play off-ului.