Debutantă în Fed Cup, Jaqueline Cristian a făcut un meci mare și obținut victoria în fața Kudermetovei, iar România a egalat Rusia la 2-2

Tânăra tenismenă în vârstă de 21 de ani, Jaqueline Cristian (197 WTA), a debutat cum nu se poate mai bine pentru România în Fed Cup, cu o victorie frumoasă și spectaculoasă, care a restabilit egalitatea în fața Rusiei. Jaqueline s-a impus, în două seturi, în fața Veronikăi Kudermetova (38 WTA), scor 7-5 / 6-3.

Foto © Gabor Istvan-Gabor

Jaqueline Cristian a obținut primul ghem la scorul de 2-0 pentru Rusia în primul set (40-15), iar aceasta nu a cedat și a mai redus din diferență încă o dată la scorul de 2-3. De altfel, Cristian nu s-a speriat de numele adversarei și de faptul că e mai bine cotată în clasamentul WTA, evoluând foarte bine și a reușind să o pună în dificultate pe rusoaică în repetate rânduri cu un joc spectaculos.

Jaqueline Cristian – Foto © Gabor Istvan-Gabor

Kudermetova a obținut un game la zero și a dus scorul la 4-2, dar tânăra jucătoare a României nu a cedat și a mai obținut un ghem.

Jaqueline a luptat eroic, a profitat de greșelile rusoaicei și a reușit să ducă confruntarea la egalitate, 5-5. Ea a preluat conducerea pentru prima dată în această partidă (6-5), iar publicul a simțit evoluția ei bună și a împins-o de la spate cu încurajări frenetice, care au purtat-o spre o victorie nesperată în primul set cu 7-5.

În setul al doilea, Jaqueline Cristian a reușit o evoluție de zile mari, câștigând trei ghemuri consecutive și a preluat conducerea la 4-1. Kudermetova a redus din diferență la 4-2. , dar Jaqueline a făcut 5-2, respectiv 6-3 pentru victoria carierei care îi aduce României încă un punct și egalează situația la general, 2-2.

Jaqueline Cristian, 21 ani, 197 WTA, la debutul în Fed Cup pentru România – Foto © Gabor Istvan-Gabor

Soarta calificării la turneul final Fed Cup de la Budapesta dintre România și Rusia va fi decisă la dublu, acolo unde Raluca Olaru va face echipă cu Irina Bara.