Derby la egalitate între CFR şi FCSB! Clujul rămâne lider în clasamentul Ligii I!

Derby-ul etapei cu numărul 11 şi al campionatului s-a dat joi, 21 septembrie, de la ora 21:00, la Cluj, între pretendentele cu cele mai mari şanse la titlul de campioană în acest sezon şi a celor mai titrate formaţii din Liga 1 la ora actuală, în faţa a peste 15.000 de spectatori prezenţi în tribunele arenei din Gruia. Meciul s-a încheiat la egalitate, fără prea multe ocazii, cu un fotbal puţin şi sărac în faze spectaculoase, scor 1-1 (1-0).

Dacă pe teren prima repriză s-a disputat sub semnul echilibrului, fără nicio ocazie clară de gol, în tribune spectatorii clujeni nu au fost nici ei prea entuziasmaţi de joc, încurajările au fost sporadice, fără prea multă vlagă şi doar la celebra scandare CFR – Victorie ce s-au mai încălzit. În sectorul rezervat echipei oaspete au fost aproximativ 200 de stelişti, care au încercat şi ei să îşi facă simţită prezenţa.

Nu au trecut bine opt minute de joc şi CFR a deschis scorul prin Urko Vera, cu capul, dar golul a venit după fluierul arbitrului pentru un fault în atac la un duel între Benzar şi Nouvier. Trupa lui Dan Petrescu a fost mult mai determinată şi mai prezentă în joc, iar cel mai faultat jucător al gazdelor a fost argentinianul Culio, trei faulturi fiind comise asupra lui în primele 15 minute. Nouvier a ciupit mingea cu capul în minutul 22 al partidei în urma unei centrări de pe stânga, dar reluarea a fost slabă.

Vicecampioana României nu a reuşit să expedieze niciun şut periculos pe spaţiul porţii lui Arlauskis sau să îşi creeze vreo ocazie demnă de notat în cronică, iar singura acţiune mai serioasă a venit în urma unei faze fixe, o lovitură liberă executată de Budescu în careu a fost reluată de Bălaşa cu capul peste poartă (’38).

În momentul când „centralul” partidei se pregătea să fluiere finalul primei reprize, CFR a deschis scorul prin Urko Vera, care a profitat de o ieşire greşită a lui Niţă şi a înscris cu capul în urma unei centrări din lovitură liberă a lui Deac, gol care a declanşat euforia în tribunele stadionului Dr. Constantin Rădulescu. La acest scor, CFR se află la şase puncte în spatele locului secund. Pauză.

Într-una din rarele apariţii în careul feroviarilor, FCSB a reuşit să restabilească egalitatea, în minutul 64, prin Constantin Budescu, care l-a învins pe Arlauskis cu un şut plasat, din unghi, la colţul lung – bară-gol. 1-1 şi meciul s-a animat, devenind mult mai interesant.

Și pe când credeam că vor veni golurile și vom avea parte de spectacol, cele două formaţii s-au anulat reciproc după golul al doilea şi nu au mai găsit culoare spre poarta adversă, iar jocul a intrat într-o fază de tatonare, fără vreo ocazie importantă (80).

Cei doi antrenori au făcut câte o schimbare post-pe-post în partea a doua, aruncând forţe proaspete în atac, la CFR a intrat Omrani în locul autorul primului gol, Urko Vera, iar Alibec i-a lăsat locul lui Gnohere, dar fără succes însă, cei doi nu au reuşit să schimbe soarta meciului în minutele rămase.

Nu am mai avut nicio acţiune periculoasă de ambele părţi, iar atacurile sterile de ambele părţi nu au adus nicio schimbare pe tabelă.

Meciul s-a încheiat, iar CFR îşi păstrează poziţia de lider, cu 26 de puncte, la patru de FCSB.

CFR 1907 Cluj: Arlauskis – Camora, A. Mureşan, De Sousa, Manea – Hoban, Culio, Nouvier, Deac (Balde, ’90), Nistor (L. Rus, ’88) – Urko Vera (Omrani, ’64)

Rezerve: Duka, Boli, Hamed, Omrani, Balde, Peteleu, L. Rus

Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Niţă – Benzar, Bălaşa, Planic, Junior Morais – Pintilii, Nedelcu, Golofca (Man, ’46), udescu, Fl. Tănase (Coman, ’74) – Alibec (Gnohere, ’82)

Rezerve: Stăncioiu, Larie, Gnohere, Momcilovic, Coman, Popesc, D. Man

Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru principal: Ovidiu Haţegan (Arad)
Asistenţi: V. Avram (Bucureşti), , S. Gheorghe (Suceava)
Observator de joc: Cristian Vasc (Maramureş)
Arbitru rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observator de arbitri: Cristian Nica (Prahova)

Cartonaşe galbene: Camora (’54), Deac (’77) / Pintilii (’12), Bălaşa (’33), Alibec (’41)

Spectatori: 16.000

Etapa viitoare, CFR Cluj va juca, în deplasare, la Astra Giurgiu, luni, 25 septembrie, de la ora 20:30.