Derby-ul campionatului, la egalitate – CFR Cluj și FCSB au remizat duminică seara în Gruia!

Derby-ul etapei a opta din Liga 1 al celor mai bine cotate și bogate formații din fotbalul românesc, CFR și FCSB, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), duminică seara, 16 septembrie, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu din Gruia. Roș-albaștrii au deschis scorul în prima repriză în urma unei erori a fundașului Adam Lang, iar golgheterul campioanei, George Țucudean, a restabilit egalitatea în debutul reprizei secunde.

CRONICĂ

CFR a început puternic derby-ul cu vicecampioana FCSB și s-a instalat în jumătatea adversă încă din debutul acestuia. Camora a centrat perfect în careu dintr-o lovitură liberă de la 15 metri, fără niciun pericol la poarta lui Bălgrădean (4), fază în urma căruia Nedelcu a văzut primul cartonaș galben al meciului pentru un fault asupra lui Omrani. Replica FCSB-ului a venit în minutul 10, Florinel Coman a avut primul șut pe spațiul porții lui Arlauskis, dar portarul campioanei a reținut fără probleme (10). Lang a reluat și el un șut pe centrul porții lui Bălgrădean (12).

CFR Cluj a fost mult mai incisivă în atac, conducând ostilitățile pe teren. Dokovic ar fi puttu deschide scorul dacă lovitura sa de cap din șase metri ar fi intrat în poartă (17).

La una dintre cele mai cursive și periculoase faze a oaspeților la poarta campioanei României a venit și deschiderea scorului în urma unei gafe uriașe în defensiva feroviarilor, fundașul maghiar Adam Lang nu a fost atent și a trimis o pasă anemică cu pieptul lui Arlauskis, mingea este interceptată de Florinel Coman venit în viteză din spate, iar atacantul roș-albaștrilor l-a îvins lejer cu un șut plasat la colțul lung pe portarul campioanei (24).

FCSB-ul a ieșit la joc și a fost mult mai prezentă în terenul gazdelor. Mihai Roman l-a luat la țintă pe Arlauskis în minutul 32 al partidei, iar Gnohere a șutat puțin pe lângă poarta clujenilor la faza imediat următoare. Florinel Coman a reluat și el peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 15 metri (37).

Dublă ocazie pentru CFR. Dokovic l-a luat la țintă pe Bălgrădean, iar Omrani a șutat puțin pe lângă poartă pe finalul primei reprize (45). Benzar a șutat în out din fața lui Țucudean și prima repriză s-a încheiat (46).

CFR a reușit să restabilească egalitatea în debutul reprizei secunde, în minutul 48, prin reușita lui George Țucudean, care a profitat de o bâlbâială a defensivei oaspeților și a împins mingea în poartă. Males a reluat puternic din afara careului, dar Bălgrădean a fost la post și a avut o paradă salvatoare (51). Manea a centrat perfect în gura porții, dar mijlocașul Damjan Dokovic nu a ajuns la minge (61). Țucudean a fost aproape de a bifa „dubla” în minutul 59, dar reluarea sa din șase metri a fost respinsă acrobatic de Bălgrădean. Omrani a șutat pe lângă poartă din marginea careului (75). Olimpiu Moruțan a șutat puternic de la marginea careului, pe centrul porții, dar Arlauskis a reținut mingea în doi timpi (79).

Țucudean a înscris golul al doilea de la marginea careului, dar tușierul a ridicat fanionul pentru un ofsaid și a rămas tot 1-1 (81).

Cele două formații s-au tatonat reciproc și nu au mai reușit să își creeze situații notabile de gol, iar meciul s-a încheiat la egalitate.

În urma acestui rezultat, FCSB își păstrează poziția de lider în Liga 1, cu 15 puncte, iar campioan a CFR Cluj rămâne pe locul 5, cu 13 puncte.

Trupa lui Conceicao se află într-o criză continuă, ajungând la al treilea meci fără victorie, după eșecul suferit etapa trecută cu Viitorul (1-2) și remiza de la Mediaș (1-1).

CFR și FCSB au ajuns la al cincilea rezultat de 1-1 înregistrat, demonstrând că este unul dintre cele mai echilibrate derby-uri din Liga 1.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, Vinicius, Camora (cpt) – Bordeianu (Moutinho, min. 70), Males, Dokovic – Păun, Țucudean, Omrani (Ioniță, min. 84)

Rezerve: Fernandez, Peteleu, A. Mureșan, Ioniță, Moutinho, G. Ganea, Tambe

Antrenor: Antonio Conceicao

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălașa, Stan – Nedelcu (Moruțan, min. 61), Filip – Roman, Fl. Tănase (Ov. Popescu, min. 76), Coman (Teixeira, min. 70)- Gnohere

Rezerve: Vlad, Moruțan, Junior Morais, Popescu, Rusescu, Teixeira, Man

Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru principal: Radu Petrescu (București)
Asistenți: Adrian Ghinguleac, Mircea Grigoriu (București)