EUFORIE în Gruia! În 10 oameni, CFR a învins Rapidul și rămâne pe locul 3! Paszkany a fost la meci

Cu o etapă înainte de finalul sezonului competițional, CFR Cluj și-a consolidat poziția a 3-a în clasament, acumulând 57 de puncte, după ce a învins, sâmbătă, pe teren propriu, Rapidul, scor 2-1, un meci pe care elevii lui Dican l-au jucat o oră în 10 oameni.

deac si tadeRapidiștii au început în forță meciul și au avut o ocazie mare în debutul acestuia. Oriol l-a servit excelent pe Niculae în careu, dar Mincă a respins perfect șutul atacantului (11). După un moment tensionat la mijlocul terenului și o altercație între Rui Miguel și Deac, „centralul” Alexandru Tudor i-a acordat cartonașul roșu căpitanului CFR-ului în minutul 29 al partidei. Reluările au arătat că Miguel l-ar fi lovit pe Deac, care a ripostat, iar arbitrul l-a eliminat pe căpitanul CFR-ului și i-a îngălbenit pe Miguel și Săpunaru pentru proteste – VIDEO.

CFR a deschis scorul în repriza secundă, Davide Petrucci a înscris un gol de senzație din marginea careului cu un șut de la 18 metri (60) – VIDEO. Clujenii au majorat diferența la 2-0 în minutul 75, dintr-un penalty transformat de Tade. Niculae a redus din diferență în minutul 89, stabilind scorul final la 2-1, iar în urma acestei înfrângeri, Rapidul a retrogradat matematic în eșalonul secund.

Arpad Paszkany a fost prezent, după mult timp, în tribunele stadionului Dr. Constantin Rădulescu.

CFR Cluj: Mincă – Tînc, Larie, Carp, Camora – Petrucci, Muniru – Jakolis, Dore, Deac – Tade

Rezerve: Vîtcă, Vereş, Negruţ, Păun, Carter, Jazvici, Chanturia

Rapid: Buchta – Săpunaru, Sapina, Cmovs, J. Oriol – Gecov, Garai – Kikas, Rui Miguel, E. Oriol – D. Niculae

Rezerve: Bornescu, Al. Dan, Pancu, Coimbra, Cerlincă, R. Alves, N. Vasile

Arbitru principal: Alexandru Tudor

Cartonașe galbene: Petrucci (’20), Jakolis (’79), Mincă (’80), Muniru (’86), Tînc (’88), Tade (’90+2) / Rui Miguel (’29), Săpunaru (’30), J. Oriol (’36), Cmovs (’63), Pancu (’90+2).

Declarații

„Noi ne-am propus înaintea acestui meci să rămânem pe 3 și mă bucur că am reușit acest lucru. Sunt niște băieți de mare caracter, au reușit în această seară să câștige în 10 oameni, demonstrând că sunt jucători de valoare. Îmi cer scuze față de colegii mei pentru eliminare, nu aveam voie să îmi las echipa în 10, dar mă bucur că până la urmă a ieșit bine.

Mă bucur că am rămas în prima ligă și sper că acest club va crește de la an la an, pentru că e păcat de munca care s-a depus aici. Eu cred că mi-am făcut treaba de-a lungul anilor cât am fost aici, am dat tot ce am putut sub aceste culori și pot să ies cu fruntea sus pe stradă. A fost o mare mândrie să port culorile CFR-ului”, a declarat Ciprian Deac la Digisport după meci.

„Avem jucători de caracter, avem un antrenor foarte bun, clubul este foarte bine organizat. Am avut un retur în care am obtinut victorii pe toate planurile, dar cea mai mare victorie am obținut-o vineri la TAS. Mă bucură succesul de azi, mă bucură caracterul jucătorilor noștri. Am trecut prin momente grele, la începutul returului nu aveam nici echipă, nu aveam jucători, dar până la urmă cu răbdare am reconstruit totul și am reușit să învingem. E un final de campionat foarte bun, locul 3 ne va ajuta foarte mult în sezonul viitor, la acel plan de reorganizare pe care trebuie sa îl facem.

Am fost sunat de acționarii noștri, care în ultima vreme au avut o apetență mai scăzută și sper să revină lângă echipă cu mai mult aplond de acum înainte”, a spus președintele CFR-ului, Iuliu Mureșan, în direct, la Digisport.

CFR Cluj va disputa ultima etapă din acest sezon, în deplasare, cu CSU Craiova, sâmbătă, 30 mai, ora 18:00.