Adio, Liga 1! „U” Cluj a pierdut la Galați și a retrogradat matematic

Universitatea Cluj a fost învinsă, sâmbătă, 23 mai, la Galați, de Oțelul, cu scorul de 2-1, și a retrogradat matematic în eșalonul secund, cu o etapă înainte de finalul sezonului 2014-2015.

u cluj

„Șepcile roșii” au deschis scorul prin Justin Mengolo în minutul 11, care a preluat o minge la 20 de metri de poartă degajată de Dolha, a pătruns în careu și l-a învins pe Abraham cu un șut plasat. Tot Mengolo a scăpat singur cu portarul, a încercat să execute o scăriță, dar Abraham a fost pe fază (20). Gălățenii au restabilit egalitatea în minutul 35 printr-un euro-gol reușit de Hamroun, care l-a învins pe Dolha cu un lob de la 25 metri, bară-gol.

Universitatea a încheiat prima repriză cu două ocazii rarisime, Kovacs și Ceppelini au rămas, pe rând, singuri cu portarul, dar nu au reușit să îl învingă pe Abraham (38).

Oțelul a dat lovitura în repriza a doua, Tudorie a fost scăpat din marcaj în interiorului careului și a înscris golul de 2-1 cu capul din câțiva metri, fără speranțe pentru Dolha (69), rezultat care o trimite pe Universitatea în liga secundă.

„Cred că în ultimele meciuri am avut patru ocazii enorme și nu am înscris, poate că asta e valoarea noastră în momentul de față și nu neapărat că nu am vrut. Mergem la București, încercăm să ne bucurăm de o finală de cupă și vom încerca să o câștigăm, atât cât putem. Nu știu în ce ligă vom fi. Miercuri jucăm ultima etapă și avem o finală de cupă. E vina tuturor pentru această retrogradare, a conducerii că a pus la dispoziție un lot, iar condițiile nu sunt cele mai potrivite, știm cu toții ce probleme avem. Toata lumea e de vină, antrenori, jucători și conducere. Știu că supărarea e mare, dar suporterii trebuie să înțeleagă că atât s-a putut în momentul de față, asta e valoarea”, a declarat antrenorul Adrian Falub la finalul meciului.

Echipele de start

Oțelul Galați: Abraham – Solomou, Miron, Sissoko, D. Popescu – Tavares, Milea, E. Dică – L. Iorga, Cernat, Hamroun.
Antrenor: Florin Marin.

U Cluj: Dolha – Ciupe, Skvorc, Cr. Munteanu, Jovanovic (Calcan 64) – Kovacs (Paulinho 73), I. Neag – Ceppelini, Cristocea (Castillion 85), Morar – Mengolo.
Rezerve: Veselovsky, Costin, Calcan, Paulinho, Achim, Van den Broek, Castillion.
Antrenor: Adrian Falub

Pentru Universitatea urmează meciul cu Ceahlăul Piatra Neamț din ultima etapă, ultima reprezentație a „șepcilor roșii” în fața propriilor suporteri în Liga 1, iar duminică, 31 mai, va juca finala Cupei României pe Arena Națională, cu FCSB.