Fetele lui Amariei au răpus SCM Craiova, ocupanta locului 4 în Liga Națională

Echipa de handbal feminin „U” Alexandrion a produs surpriza etapei cu numărul 21 din Liga Națională, reușind să învingă, în deplasare, formația SCM Craiova, scor 26-29 (12-13), ocupanta locului 4.

U Alexandrion

Fetele pregătite de Carmen Amariei au reușit o evoluție admirabilă în fieful Craiovei și au obținut a șasea victorie în acest sezon, legând două succese consecutive.

Partida disputată la Severin a fost una echilibrată timp de 45 de minute, iar cea mai mare diferență de scor a fost de două goluri, atinsă de clujence în prima repriză (0-2, 7-9 și 8-10), iar avantajul la pauză a fost de un singur gol (12-13). În debutul reprizei secunde, Craiova s-a desprins pe tabelă și a preluat conducerea pentru prima dată, după o serie de patru goluri consecutive (16-14), însă „studentele” au revenit rapid în meci și au pus stăpânire pe joc (20-20, 20-23, 22-25), reușind să mențină o diferență de trei goluri până la final.

Caseta tehnică

SCM Craiova: Munteanu (portar), Tănăsie 5 goluri, Cioaric 5, Zamfirescu 3, Tiron 3, Eidem 2, Apipie 2, Lazarin 2, Florica 2, Tomescu 2, Șelaru, Georgescu

„U” Alexandrion Cluj: Măzăreanu (portar), Chintoan 7 goluri, Laslo 5, Tetean 5, Biriș 4, Popa 4, Paraschiv 2, Ivan 1, Cîrjan 1

Aruncări de la 7m: 7/3, respectiv 7/5
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.

Cu această victorie, „U” Alexandrion acumulează 20 de puncte în clasament și urcă pe locul 10, iar etapa următoare va primi vizita formației CSM Ploiești, vineri, 6 martie, de la ora 18:00.