Ghinion teribil! „U” Cluj a condus din minutul 3 și a fost egalată în minutul 85 din penalty

Universitatea Cluj a obținut un punct, duminică, pe teren propriu, împotriva unei alte contracanditate la retrogradare, Gaz Metan Mediaș, scor 1-1, la capătul unui meci pe care l-a condus din minutul 3 până în minutul 85, când medieșenii au primit o lovitură de pedeapsă la un henț în careu a lui Bambara. Partida a contat pentru etapa a XXX-a a Ligii I.

vlad morar U Cluj„Șepcile roșii” au deschis scorul prin Vlad Morar, care a reluat perfect cu capul din 6 metri după o centrare perfectă a lui Mengolo în minutul 3. Gazul nu a reușit să amenințe periculos poarta lui Veselovsky în prima parte, singurele ocazii au venit de la Llullaku, care a șutat de două ori pe spațiul porții, dar fără emoții pentru slovac (15, 23). Curtean a reluat și el de la 15 metri, dar balonul a fost reținut de Veselovsky fără probleme (33).

În repriza a doua, Mengolo a pătruns în forță în careu și a șutat în plasa laterală (50). Mediașul a forțat egalarea în prima parte a reprizei secunde, dar atacurile sale timide nu au amenințat poarta. Ocazie importantă pentru Mediaș, după ce Veselovsky a prins cu emoții, în doi timp, o centrare de pe stânga (53). Raul Costin a reluat cu capul o minge centrată de Viveiros, peste poartă (68). Ocazie importantă de 2-0 pentru Universitatea, Morar a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, șutul său a fost respins de Pleșca în out și faza s-a răcit. (72).

Dezamăgire pe Cluj Arena! Gazul a restabilit egalitatea în minutul 85 dintr-un penalty transformat de Llullaku, după un henț comis în careu de Bambara. Scorul este 1-1, iar finalul a devenit mult mai încins. Dan Roman a ratat singur cu portarul în minutul 86, șutul său a fost respins de Veselovsky. Mengolo a pătruns periculos în careu, dar a șutat lamentabil pe lângă poartă (89).

Meciul s-a încheiat, iar la acest scor Universitatea face 31 de puncte puncte, dar rămâne în continuare pe locul 14 în clasament.

„U” Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Skvorc, Munteanu, Bambara – A. Lungu, Cristocea (Costin, 59), Ceppelini, Viveiros (Calcan, ’90), Mengolo – Morar (Lemnaru, ’88)

Rezerve: Dolha, Neag, Costin, Martins, Kovacs, Lemnaru, Calcan

Antrenor: Adrian Falub

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Zaharia, Muth, Abrudan (Avram, ’78), Buzean (C. Petre, 61) – Elton, Tahar , Al. Munteanu, Curtean (Figliomeni, 70), Llullaku – Dan Roman

Rezerve: Greab, Visa, Lorand Szilagyi, L. Cristea, R. Avram, C. Petre, Figliomeni

Antrenor: Ion Balaur

Arbitru principal: Alexandru Tudor (București)
Asistenți: Aurel Onița (Constanța), Mircea Orbuleț (București)
Arbitru rezervă: Denis Haidiner (Hunedoara)
Observator de joc: Aurel Beldeanu (DJ)
Obs. de arbitri: Adrian Vidan (B)

Cartonașe galbene: Curtean (43), Morar (73), C. Petre (78), Bambara (84), Zaharia (90), Figliomeni (90), Jovanovic (93)

Spectatori: 3.424

„U” se deplasează etapa viitoare la Ploiești, unde va juca cu Petrolul, sâmbătă, 9 mai, de la ora 19:45.