Înfrângere dramatică pentru „U” Mobitelco pe teren propriu, 87-92 cu CSM Bucureşti

„U” Mobitelco a fost învinsă pe teren propriu de CSM Bucureşti, scor 87-92, într-o partidă care a contat pentru etapa a XI-a a Ligii Naţionale de baschet masculin. Baschetbaliştii lui Niksa Bavcevic bifează astfel a doua înfrângere consecutivă după înfrângerea la zece coşuri diferenţă la Târgu Mureş.

Partida a fost una echilibrată de la început până la sfârşit, cele două echipe având nevoie de o repriză de prelungire pentru a se decide învingătoarea meciului. După primul sfert de joc, oaspeţii au avut un avantaj minim pe tabelă, scor 24-25, dar în sfertul al doilea clujenii şi-au impus jocul şi au câştigat sfertul la trei coşuri diferenţă (19-16), intrând la pauza mare cu un avantaj minim, 43-41.

Baschetbaliştii bucureşteni au fost mai determinaţi în sfertul al treilea, profitând şi de ratările în serie ale gazdelor, impunându-se la trei coşuri diferenţă înaintea ultimul act (15-18). Alb-negrii au fost cei care au câştigat, la limită, sfertul patru (15-14), dar scorul după timpul regulamentar era 73-73 şi meciul a intrat în extra-time.

Repriza de cinci minute de prelungiri a fost controlată de CSM, elevii lui Bavcevic şi-au pierdut concentrarea şi au cedat, oaspeţii s-au desprins la cinci coşuri (14-19) şi au stabilit scorul final la 87-92.

Publicul nu foarte numeros din Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj (1500 de spectatori) a fost iritat la maximum de arbitrajul ostil al brigăzii conduse de Laurenţiu Grigoraş, acuzând o viciere de rezultat în defavoarea lui „U”. Baschetbaliştii de la CSM nu au scăpat de apostrofările fanilor clujeni imediat după meci, iar clujenii ajung la a doua înfrângere consecutivă şi rămân cu 17 puncte în clasamentul Ligii Naţionale de baschet masculin.

Marcatori

„U” Mobitelco: Nikolov (17 pct / 3 rec / 1 pasă decisivă), Barnette (6 pct. / 9 rec. / 3 p.d.), Baciu (12 pct. / 4 rec / 1 p.d.), Ross (7 pct. / 10 rec / 3 p.d.), Silvăşan (18 pct. / 5 rec / 3 p.d.), Wright (19 pct. / 7 rec / 9 p.d.), Nakic (6 pct. / 2 rec), Todorovic ( 2 pct. / 2 rec / 1 p.d.)

CSM Bucureşti: Martinic (24 pct.), Kandic (12 pct), Shepherd (22 pct.), Bosnjak (14 pct.), Stephen Sir (6 pct.), Pupovic (6 pct.), Căruţaşu (4 pct.), Şanta (4 pct.)

Declaraţii

„Este foarte dificil să vorbesc, mi-a fost foarte greu să le vorbesc băieţilor în vestiar, pentru că moralul nostru este complet la pământ. Baietii aveau lacrimi în ochi, nu ne vine să credem că se întamplă asa ceva! Nu cred că este un accident, nu cred că este ceva nou. Nu ştiu ce se întâmplă aici, îmi dă de gândit, poate că eu şi jucătorii mei nu suntem obiectivi, dar aţi văzut şi reacţia publicului. Cred că arbitrii, cu deciziile lor, au influenţat meciul de astăzi. Nu am jucat extraordinar, dar am luptat mult, am avut 46 de recuperări, băieţii mei au făcut risipă de energie, am aruncat bine de trei puncte! Poate că nu am avut procentaje bune la libere, dar cred că am terminat meciul cu cifre mai bune ca ei, dar am pierdut din nou! Nu pot pricepe cum de se întâmplă ca faulturi clare nu sunt văzute, sunt criterii complet diferite aplicate echipelor! Nu inteleg de ce! Cu aceiaşi arbitrii am avut aceleaşi probleme la Timişoara, acum este a doua oară când pierdem pe teren propriu în prelungiri, după meciul cu Ploieşti! Chiar dacă nu au fost meciuri excelente, băieţii au jucat cât de bine au putut, au dat toată energia din ei, ne-am dat sufletul pe teren şi cine decide meciurile? În România, nu e important cine joacă, ci e important cine fluieră! Asa ceva nu există în nicio ţară! Pur si simplu nu pot intelege cum poti sa faci asa ceva in fata unui asemenea public, nu pot pricepe de ce o fac?! Aici nu vorbim de o greseala, vorbim de foarte multe greşeli, de criterii complet diferite de interpretare! În mod cert, arbitrii au făcut diferenţa!”, a comentat tehnicianul celor de la „U” Mobitelco, Niksa Bavcevic.

„E prea devreme să mă pronunţ asupra meciului, sunt foarte dezamăgit că am pierdut. Ştiam că ne aşteaptă o serie de cinci meciuri foarte grele şi partidele de acasă trebuiau neaparat câştigate. Am luat decizii proaste în unele momente ale jocului, cred că nu am profitat de unele mismatchuri pe care le-am avut pe parcursul meciului. Nu am ştiut să profităm de avantajele pe care le-am avut, am atacat prost zona, sunt multe, nu pot să îmi dau seama. Contează foarte mult această înfrângere, e foarte dureroasă şi ne poate costa, daca nu campionatul, calificarea in play-off. Norocul nostru este că mai avem multe şanse să ne revenim, campionatul încă nu e încheiat, nici măcar turul, însă trebuie să muncim, să fim mai inteligenţi şi să fim o echipă”, a declarat Mihai Silvăşan.

„Clujul este o echipă foarte bună şi e foarte dificil să câştigi în această sală. A fost un joc cu foarte multă implicare din partea noastră şi chiar dacă am avut ceva probleme iar pe final am pierdut din claritate, cred că jucătorii mei au făcut un meci bun. Nu mi s-a părut că a fost o problemă cu arbitrajul. Astăzi noi am fost mai buni”, a fost replica antrenorului de la CSM Bucureşti, Hristu Sapera.