Înfrângere la limită în primul meci al noului sezon pentru rugbyiștii de la „U” Cluj

Rugbyștii de la „U” Prodvinalco au fost învinși, duminică, 29 martie, la limită, pe terenul formației Dinamo București, scor 16-14, în prima etapă a SuperLigii Naționale de rugby.

Clujenii au reușit să încheie prima repriză în avantaj, scor 11-5, după două lovituri de pedeapsă transformate de Ionuț Dimofte și un eseu reușit de Nicolae Rus.

După pauză, Nițu a redus din diferență cu o lovitură de pedeapsă transformată, dar Dimofte a refăcut diferența cu o penalitate. Dinamoviștii au marcat un eseu prin Siaosi Kata și s-au apropiat de clujeni la un singur punct. Dimofte a ratat patru tentative de țintă, o transformare și trei penalități, iar Bratu a concretizat o lovitură de pedeapsă de trei puncte care le-a adus victoria dinamoviștilor.

Universitatea Cluj a acumulat bonusul defensiv, iar etapa următoare vor întâlni, tot la București, formația CSM Olimpia, sâmbătă, 4 aprilie, ora 13:00, pe Stadionul Național Arcul de Triumf.