LIVE-TEXT: „U” Cluj vs CFR 4-2, după lovituri de departajare – „Șepcile roșii”, calificare după 50 ani în finala Cupei României!

După 120 de minute în care scorul a rămas înghețat la 0-0 și în fața a 9500 de spectatori prezenți la această partidă pe Cluj Arena, Universitatea Cluj a câștigat „loteria penalty-urilor” în fața rivalei CFR și s-a calificat, după 50 de ani, în finala Cupei României.

LIVE-TEXT

„U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Skvorc, Neag, Bambara – Ceppelini, Kovacs, Lungu, Gravenbech – Lemnaru, Morar

Rezerve: Dolha, Cristocea, Viveiros, Jovanovic, Costin, Mengolo, Castillion

Antrenor: Adrian Falub

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Petrucci, Muniru, Păun, Lopes – Dore, Tade

Rezerve: Amadio, Țânc, Szilard, Javzic, Negruț, Chanturia

Antrenor: Eugen Trică

Arbitru principal: Marius Avram (București)
Asistenți: S. Gheorghe (Suceava), V. Urzică (Piatra Neamț)
Adiționali: Cătălin Popa (Pitești), Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru rezervă: Dragoș Iliescu (Craiova)
Delegat: Aron Huzu (Sibiu)
Observator: Aurel Ionescu (București)

Meciul este transmis în direct de sport.ro și live-text pe eClujeanul.ro.

Universitatea poate fi din nou în finală, după 50 de ani de când „studenții” au triumfat în ultimul act al Cupei României în anul 1965.

3000 de fani alb-negri se află în peluza „șepcilor roșii”, iar 100 de fani ai CFR-ului în peluza oaspeților.

Pierdere importantă pentru CFR. Deși a fost anunțat titular de Eugen Trică, Ciprian Deac s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit de Tiago Lopes în ultimul moment.

Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria fostului mare arbitru Nicolae Rainea, decedat azi dimineață.

Finanțatorul Universității Cluj, Florian Walter, a ajuns la stadion pentru a-i încuraja pe elevii lui Adrian Falub înaintea acestui meci crucial cu CFR. Acesta vine pe Cluj Arena la o partidă a „studenților” după 3 ani, ultima oară a fost în 2012.

Suporterii Universității au aprins torțe, creând un spectacol pirotehnic de derby adevărat.

Partida a început

(10) Universitatea a început în forță meciul și s-a instalat în jumătatea feroviarilor în primele 10 minute.

(11) Ferebory Dore expediază primul șut pe poarta lui Veselovsky, dar mingea trece alături.

„Doboș, Bilica, Bornescu, Prințu, Vucemilovic… acum cu cine”, scrie pe un banner al suporterilor alb-negri, aluzie la victoriile „suspecte” ale CFR-ului în fața „studenților” din ultimii ani.

(20) Primul cartonaș galben al meciului îl vede Lorant Kovacs.

(26) Marius Avram îi acordă cartonașul galben lui Vlad Morar pentru un fault din spate asupra lui Jakolis.

(32) Muniru a centrat în careu de la 25 m, Dore se înalță și lovește mingea slab cu capul. Nicio problemă pentru Veselovsky.

(35) Muniru a văzut cartonașul galben pentru un fault asupra lui Kovacs.

(37) Gravenberch își face mingea pe șut și încearcă să-l surprindă pe Mincă din marginea careului, dar portarul feroviarilor reține fără probleme.

„Vă spunem pentru a nu știu câta oară, studenții merg la universitate, iar frânarii tot la gară…”

PAUZĂ: 0-0

A început repriza a doua

Crainicul de pe Cluj Arena a anunțat că la acest asistă 9.533 de spectatori.

(60) Ocazie importantă pentru „U” Cluj. Morar a căzut în careu, mingea a sărit la Kovacs, acesta a șutat slab, mingea a fost deviată până la Ceppelini, iar uruguayanul a reluat slab cu capul peste poartă.

(62) Kovacs a încercat din nou poarta de la 15 metri, dar șutul său a trecut mult peste.

(64) Cea mai mare ocazie pentru CFR. Dore centrează pe jos în careu, Alex Păun este primul la minge și șutează în forță peste poartă, dar mingea a fost deviată în corner. Lovitura de colț nu a adus niciun pericol la poarta lui Veselovsky.

(65) SCHIMBARE: Vali Lemnaru iese, intră Castillion.

(71) Gravenberch șutează în forță în plasa laterală din interiorul careului.

A doua schimbare pentru „U” Cluj. A ieșit Kovacs și a intrat Cristocea.

(74) Lungu a văzut cartonașul galben pentru un fault asupra lui Păun.

(76) Morar îl șervește elegant pe Ceppelini în marginea careului, dar uruguayanul șuteaza lamentabil mult peste poartă.

(77) Păun șutează de la 15 metri pe poartă, dar Veselovsky reține fără probleme.

(81) Gravenberch șutează periculos din marginea careului, mingea trece puțin pe lângă poartă.

(82) SCHIMBARE la CFR. A ieșit Tiago Lopes și a intrat Chanturia.

(89) CFR: Galben pentru Petrucci pentru un fault în atac.

0-0 este scorul după primele 90 de minute și avem prelungiri pe Cluj Arena, două reprize a câte 15 minute.

„U” face și a treia schimbare a meciului. A ieșit Morar și a intrat Mengolo.

A început prima repriză de prelungiri.

(93) Mengolo a șutat peste poartă din interiorul careului.

(95) Chanturia centrează periculos în careu, de unde Gravenberch deviază în corner, fără niciun pericol la poarta lui Veselovsky.

(98) CFR face a doua schimbare. A ieșit Păun și a intrat Jazvic.

(102) „U”: Galben pentru Castillion.

Sfârșitul primei reprize de prelungiri.

A început repriza a doua de prelungiri. Înca 15 minute.

(108) Cea mai mare ocazie de gol pentru „U”. Mengolo a scăpat singur spre poartă, își face mingea pe șut din interiorul careului, dar reluarea sa se scurge agonizant pe lângă poarta feroviarilor. Mincă a văzut cartonașul galben.

Nicio situație importantă în repriza a doua de prelungiri și finalista Cupei României se decide la penalty-uri.

LOVITURI DE PEDEAPSĂ

Ferebory Dore execută prima lovitură și înscrie. 0-1 pentru CFR

Raul Ciupe înscrie și egalează. 1-1

Ionuț Larie ratează, Veselovsky apără și scorul rămâne 1-1

Andrei Lungu înscrie și face 2-1.

Giorgi Chanturia execută și înscrie. 2-2

Geoffrey Castillion înscrie și face 3-2.

Davide Petrucci ratează, Veselovsky apără din nou și scorul rămâne 3-2

Vasilică Cristocea înscrie și face 4-2, iar „studenții” se califică în finala Cupei României.