Meci suspect? Severinul invinge CFR cu 3-1 si obtine prima victorie in deplasare

CFR Cluj jucatoriCFR Cluj a suferit o infrangere drastica, joi, in fata formatiei CS Severin, scor 1-3, la capatul unui meci in care elevii lui Trica au fost acuzati de non-combat de proprii suporteri. Fostul stelist Florin Costea, la probabil cel mai bun meci al sau la Severin, si Vranjkovic si-au trecut numele pe lista marcatorilor pentru oaspeti, in timp ce pentru feroviari a inscris Rui Pedro (14). Meciul a contat pentru etapa a 30-a a Ligii I.

Severinenii au deschis scorul rapid, Vranjkovic l-a gasit liber in centru pe Costea, care l-a invins pe Stancioiu cu un sut plasat (13). Bucuria oaspetilor nu a durat mult, faza s-a mutat la poarta cealalta, unde Rui Pedro a inscris cu un sut la coltul lung din interiorul careului si a restabilit egalitatea (14). Pana la pauza, Severinul mai inscrie o data prin Florin Costea, care a profitat de o eroare defensiva a clujenilor si l-a invins pe Stancioiu pentr a doua oara, cu un sut la coltul lung (43).

Repriza secunda a inceput cum nu se poate mai rau pentru fosta campioana. Joel Thomas l-a servit perfect pe Vranjkovic, care a inscris elegant cu latul (59) si a stabilit scorul final. CFR nu a avut nici o reactie dupa primirea golului trei, tot oaspetii au fost mai periculosi. Acelasi Florin Costea a mai avut doua sanse de a realiza hattrick-ul, dar nu le-a fructificat (75, 87). Trica a mutat ofensiv in minutul 61, in speranta ca va reusi sa o readuca pe CFR in joc, dar nici nou intratul Bjelanovic nu a reusit sa schimbe situatia pe tabela.

Suporterii gazdelor, obisnuiti cu adversari de calibru europeanm, au digerat greu aceasta infrangere, iar unii dintre ei nu s-au putut abtine sa nu-si acuze favoritii de non-combat la finalul meciului.

Victoria aceasta le aduce trei puncte vitale oaspeților din Severin, care adună 27 de puncte și rămân în cărți pentru evitarea retrogradarii.

„Eu sînt singurul vinovat, n-am ce să le reproşez jucătorilor. Am trăit o mare umilinţă! Aşa se întîmplă cînd îţi subestimezi adversarul”, a fost concluzia lui Eugen Trica, antrenor CFR Cluj.

CFR Cluj va juca etapa viitoare in fieful formatiei FC Brasov. Partida este programata luni, 13 mai, de la ora 19:30, transmisa de Dolce Sport.