Oţelul Galaţi – „U” Cluj 0-2. „Şepcile Roşii” sunt salvate de la retrogradare

Universitatea Cluj a învins, miercuri, formaţia Oţelul Galaţi, în deplasare, scor 0-2, într-o partidă care a contat pentru etapa a 30-a a Ligii I şi a scăpat in proportie de 90 la suta de la retrogradare. Golurile clujenilor au fost înscrise de Adrian Borza, din lovitură liberă, şi Bogdan Apostu.

U Cluj
credit foto: oricesport.com

Cu patru etape înainte de finalul sezonului, „şepcile roşii” au izbutit sa evite retrogradarea şi aşteaptă decizia de vineri a Comisiei de Apel a FRF în vederea acordării licenţei pentru sezonul următor.

Ionel Ganea şi-a condus echipa spre încă un succes important în actuala stagiune, a doua victorie consecutiva, iar conducerea clubului nu ar trebui să stea prea mult pe gânduri pentru a-i oferi prelungirea contractului, care expiră la finalul sezonului. „U” Cluj a început în forţă meciul de la Galaţi şi preluat conducerea pe tabela în urma unui şut superb din lovitură liberă expediat de Adrian Borza (23), care s-a oprit în vinclul porţii lui Grahovac. Clujenii s-au aflat la cârma jocului în prima repriză, gălăţenii „remarcîndu-se” doar prin cumul de cartonaşe galbene.

Gazdele au fost ceva mai periculoase la poarta lui Niculescu în repriza secundă, dar ocaziile nefinalizate nu au făcut decât să aducă o stare de nervozitate în tabară fostei campioane. Pe rand, Paraschiv, Iorga, Vancea si Neagu au incercat sa restabileasca egalitate, dar tanarul portar al Universitatii a tinut poarta intacta. Bogdan Apostu a spulberat sperantele gazdelor in minutul 92, cand l-a invins pe Grahovac cu un sut din centrul careului, servit perfect de Tony Nwakaeme. Nigerianul ar fi putut inscrie golul trei in minutul 93, in urma unei faze la care defensiva galatenilor a fost spectatoare la cascada de dribling-uri a acestuia, incheiata cu un sut violent in bara laterala.

Universitatea Cluj a ajuns la 35 de puncte si se afla pe locul 11 în Liga I, iar in urmatoarea etapa va juca, pe teren propriu, impotriva formatiei CSM Iasi. Partida este programata duminica, 12 mai, de la ora 19:00.