Prima etapă, primele greșeli de arbitraj! CFR a remizat cu Viitorul după ce a avut 2-0 în primele 15 minute!

CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 2-2, partida din prima etapă a sezonului 2015-2016 a Ligii I, disputată pe noul stadion al Viitorului Constanța din localitatea Ovidiu, județul Constanța.

Gregory Tade, de la CFR Cluj, suteaza in timpul meciului cu Gaz Metan Medias, din etapa a V-a a Ligii I, disputat in Cluj-Napoca, luni, 25 august 2014. DAN TAUTAN / MEDIAFAX FOTO

Feroviarii au avut 2-0 după primele 15 minute din meci, după ce golgeterul campionatului în sezonul trecut, Gregory Tade, a profitat de o eroare în defensiva constanțenilor și a reluat în plasă din 6 metri. Trei minute mai târziu, Bruno Guima a profitat și el la rândul lui de o gafă în defensiva trupei lui Hagi și a majorat scorul (15). Viitorul a redus din diferență în minutul 33 dintr-un penalty controversat dat de „centralul” Sebastian Colțescu la un presupus fault al lui Lucian Goian, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Florin Cernat. Prima repriză s-a încheiat 1-2.

O nouă fază controversată a avut loc în debutul reprizei secunde. Mitrea a comis un henț evident în careu, însă Colțescu a lăsat jocul să continue neacordând penalty pentru CFR. Reluările video au arătat că mingea a fost atinsă cu mâna în careu (50). Viitorul lui Hagi a mai primit „cadou” un penalty extrem de ușor acordat de Colțescu la o cădere în careu a lui Florin Tănase, iar Cernat l-a învins a doua oară pe Marc de la punctul cu var, restabilind egalitatea (55). CFR a avut câteva zvâcniri ofensive în finalul meciului, ratând din interiorul careului prin Goian (74), Petrucci (75),  Larie și Cristian Lopez (90), iar meciul s-a încheiat.

CFR Cluj obține un punct în prima etapă și rămâne cu -5 în clasament, după penalizarea de -6 puncte acordată de comisii pentru datorii.

Viitorul: Buzbuchi – Hodorogea, Cr. Munteanu, Mitrea, Cr. Ganea – Benzar, I. Filip – Aganovic, I. Hagi, Fl. Cernat (cpt.) – Fl. Tănase

CFR Cluj: Marc – Dani Coelho, Larie, L. Goian, Camora (cpt.) – Lopes, Petrucci, N. Roşu, Jakolis – Tade, Guima.
Rezerve: Vîtcă – Vitor Bruno, A. Tînc, A. Mureşan, Păun, Negruţ, Cristian Lopez

Arbitru: S. Colţescu. Asistenţi: A. Ghinguleac, M. Grigoriu