Prima victorie în deplasare pentru „U” Cluj în Liga a 2-a, după 0-3 cu Farul Constanţa! „Studenţii” au evoluat o repriză în zece oameni!

Universitatea Cluj s-a întors cu toate cele trei puncte de la malul mării, după victoria categorică obţinută la Constanţa, cu Farul, scor 0-3 (0-1), într-o partidă care a contat pentru etapa a 11-a a Ligii a 2-a, primul succes obţinut în deplasare de trupa lui Falub.

„Studenţii” pregătiţi de Adrian Falub au început în forţă confruntarea de la Constanţa şi au preluat conducerea după 7 minute de joc, graţie reuşitei lui Dorin Goga dintr-un penalty obţinut de Haţiegan (7). Farul a pus stăpânire pe joc şi a avut o serie de ocazii la poarta lui Dur-Bozoancă. Mai întâi Jallow a tras de la 12 metri lateral dreapta spre colţul lung, dar portarul Clujului a reţinut (12). Grigoraş a trimis un şut peste vinclul din stânga în urma unei lovituri libere de la 25 de metri (14), iar Jallow a reluat din 6 metri peste tranversală (18).

Lucrurile s-au complicat pentru „U” Cluj, Haţiegan a fost eliminat în minutul 34 pentru al doilea galben obţinut în urma unei intrări cu talpa la mijlocul terenului. Prima parte s-a încheiat.

În debutul reprizei secunde, Universitatea a majorat diferenţa la 2-0 prin Octavian Ursu, care a trimis mingea printre picioarele lui Popa, în urma unei faze la care au mai contribuit Goga şi Gavra. (55). Dur-Bozoancă a respins cu un reflex de zile mari o minge trimisă de la 20 metri lateral stânga şi a păstrat intactă poarta (58). Constănţenii au cerut un penalty la un posibil henţ în careu a lui Abrudan, dar la care arbitrul a lăsat jocul să continue (59). Portarul Universităţii a respins în corner de langa bara din stanga o minge în urma unei lovituri libere bătute din stanga (75).

Clujenii le-au dat fariştilor lovitura de graţie în minutul 80, George Florescu a profitat de o eroare în defensiva gazdelor şi a înscris elegant golul de 3-0.

În urma acestui succes, Universitatea Cluj a urcat pe locul 6 în clasamentul ligii secunde, cu 20 de puncte şi se află la patru puncte de primul loc care asigură promovarea.

„Şepcile roşii” vor primi vizita etapa viitoare a formaţiei Dacia Unirea Brăila sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 20:30.

SSC Farul: Mih. Popa – Dombrovschi, Kwado Twumasi, Roumadi, Zamfir – Tudorică, Apostolache – Al. Grigoraş (cpt.), R. Licu, Mbaka – Jallow

Rezerve: Raclău – P. Niţă, M. Dumitraşcu, Sabangeanu, Ţăranu, Alb. Robu, Rz. Prodan

Antrenor: Petre Grigoraş

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Takacs, Abrudan, Andr. Cordoş, Berci – G. Florescu, Kofi Twumasi – Oct. Ursu, Goga (cpt.), Haţiegan – Gavra

Rezerve: Albuţ – Al. Coman, Hordouan, Taub, Gab. Giurgiu, M. Coman, Căpuşă

Antrenor: Adrian Falub

Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina); Asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila) şi Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova).