Prima victorie pentru baschetbalistele de la „U” Cluj

ferenczi u clujEchipa de baschet feminin a Universitatii Cluj au obtinut, sambata seara, prima victorie din acest sezon, dupa ce au invins, acasa, formatia Nova Vita Targu Mures, scor 65-52, intr-o partida care a contat pentru etapa a VI-a a Ligii Nationale.

„Studentele” au intrat in avantaj la vestiare, dupa ce au castigat primele doua sferturi (13-12, 16-13), iar dupa pauza mare, oaspetele au castigat sfertul al treilea la un punct diferenta (13-14). In ultimul act al confruntarii, elevele lui Florin Covaciu au facut spectacol si s-au impus la zece puncte (23-13), stabilind scorul final la 65-52.

Cea mai buna marcatoare pentru Universitatea Cluj a fost Judith Kajdacsi, care a contabilizat 21 de puncte si 23 de recuperari, fiind urmata de Flavia Ferenczi cu 27 de puncte, Andreea Pop (16 puncte) si Szmutku cu un singur punct reusit. In urma acestei victorii, „studentele” au un bilant de o victorie si cinci infrangeri, ocupand locul 12 in clasament.

„U” Cluj ocupa in acest moment locul 12 in clasament, cu cinci infrangeri si o victorie. Baschetbalistele vor intalni, joi, 7 noiembrie, formatia Olimpia Brasov, pe teren propriu, de la ora 16:00, in cadrul Cupei Romaniei.