România a pierdut al treilea meci la Campionatul European de Volei Feminin de la Cluj-Napoca

În a treia etapă a Campionatului European de Volei Feminin desfășurat la Cluj-Napoca, reprezentativa Țărilor de Jos s-a impus cu scorul de 3-1 în fața României, iar „tricolorelele” pregătite de Luciano Pedulla rămân fără victorie la acest turneu final.

Cu o experiență net superioară și un lot extrem de valoros, Olanda a început în forță meciul cu România și și-a adjudecat primul set cu 25-12, însă româncele au avut o evoluție peste așteptări în setul doi și au egalat, după ce s-au impus cu 25-27.

Olandezele nu le-au mai dat nicio șansă tricolorelor și următoarele două seturi, pe care le-au câștigat la pas, 25-17 / 25-14.

Astfel, România rămâne fără victorie la acest turneu european găzduit la Cluj, iar marți, 24 august, de la ora 20:30, va evolua în fața Finlandei, respectiv miercuri, 25 august, de la aceeași oră, cu Ucraina.