România, victorie cu noroc în faţa Armeniei

Reprezentativa României a învins Armenia, scor 1-0, reuşita venind abia în prelungirile partidei, după ce armenii au evoluat în 10 oameni din minutul 54. Partida a contat pentru a șaptea etapă din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial – Rusia 2018.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Alex Maxim, în prelungirile partidei, cu călcâiul, după zece minute de când a intrat pe teren în locul lui Stancu (’81), minut în care a şi înscris un gol care a fost anulat pe motiv de ofsaid. „Tricolorii” au mai avut un gol anulat în prima repriză, la Florin Andone, tot pe motiv de ofsaid (’38).

Jocul nu a fost unul dintre cele mai spectaculoase, România a avut câteva atacuri sterile finalizate cu execuţii care le-au dat emoţii armenilor. Mai întâi, Stancu a produs prima ocazie a primei părţi, după ce a şutat cu stângul peste poartă dintr-o poziţie bună din marginea careului (‘9) şi tot el a scos din joc doi armeni, dar şutul său a fost respins de portarul Meliksetyan (’21). A venit momentul lui Andone – acesta a primit un balon în careu şi a reluat cu călcâiul – GOL – dar arbitrul de tuşă era cu fanionul sus – OFSAID. Prima repriză s-a încheiat nedecis.

Alexandru Maxim se bucura dupa golul marcat in meciul de fotbal dintre Romania si Armenia din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din 2018, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, vineri 1 septembrie 2017. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

În partea a doua, România a avut un penalty la un henţ în careu comis de Voskanyan, cel care a primit al doilea galben şi implicit pe cel roşu, însă lovitura de pedeapsă a fost ratată de Bogdan Stancu, care a şutat pe colţul portarului (’55). Până la golul anulat al lui Maxim din minutul 81 nu s-a mai întâmplat nimic notabil, cele două formaţii s-au anulat reciproc şi nu au mai reuşit să ameninţe periculos poarta adversă, fiind un meci de care-pe-care, cu atacuri sterile de ambele părţi. Spre norocul nostru, golul a venit pentru noi, nou-intratul Maxim a înscris cu călcâiul din careul mic şi a adus trei puncte de care naţionala lui Daum avea nevoie ca de aer.

Echipa de start a României: 12. Tătărușanu – 2. Benzar, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 21. Ganea – 8. Pintilii, 23. Stanciu – 7. Chipciu, 13. Băluță, 19. Stancu – 9. Andone. Selecționer: Christoph Daum
Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Niță – 4. Moți, 5. Țîru, 10. Maxim, 11. Popa, 14. Ivan, 15. Găman, 17. Deac, 18. Marin, 20. Hanca, 22. Filip

Echipa Armeniei: 16. Meliksetyan – 3. Haroyan, 4. Voskanyan, 6. G. Malakyan, 8. Pizzelli, 10. Barseghyan, 13. Hovhannisyan, 15. Daghbashyan, 18. Mkhitaryan-cpt., 19. Hambartsumyan, 21. Manoyan. Selecționer: Artur Petrosyan
Rezerve: 1. Beglaryan, 12. Manukyan – 2. Manucharyan, 5. Andonian, 7. E. Malakyan, 9. Koryan, 11. Sarkisov, 17. Edigaryan, 20. Hayrapetyan, 22. Adamyan, 23. Ozbiliz

Stadion: Arena Naţională

Spectatori: 27.178

În celelalte meciuri ale grupei:

Danemarca – Polonia 4-0, Kazahstan-Muntenegru 0-3.

Polonia 7 5 1 1 15-11 16
Muntenegru 7 4 1 2 17-7 13
Danemarca 7 4 1 2 14-6 13
ROMÂNIA 7 2 3 2 8-7 9
Armenia 7 2 0 5 7-15 6
Kazahstan 7 0 2 5 4-19 2

Următorul joc pentru România va avea loc luni, 4 septembrie, de la ora 21:45, pe terenul reprezentativei Muntenegru.

Programul naţionalei:

• 4 septembrie 2017: Armenia – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – România, Polonia – Kazahstan (ora 21:45)
  • 5 octombrie 2017: Armenia – Polonia (ora 19:00), Muntenegru – Danemarca, România – Kazahstan (ora 21:45)
  • 8 octombrie 2017: Danemarca – România, Kazahstan – Armenia, Polonia – Muntenegru (ora 19:00)