S-au stabilit semifinalele Cupei României la fotbal! CFR Cluj – ASA Târgu Mureș și Steaua – Dinamo

Dinamo – Steaua și ASA Târgu Mureș – CFR Cluj sunt cele două semifinale ale Cupei României la fotbal, potrivit tragerii la sorți efectuate marți la casa Fotbalului.

cfr - asa targu mures

Semifinalele vor avea loc în dublă manșă, Dinamo și Târgu Mureș fiind gazde în tur (1-3 martie), iar Steaua și CFR în retur (19-21 aprilie).

Steaua, ASA și CFR au făcut parte din prima urnă valorică, iar Dinamo din a doua.

Steaua, deținătoarea trofeului, are în palmares 22 de Cupe ale României (8 finale), în timp ce Dinamo a câștigat Cupa de 13 ori (9 finale).

CFR Cluj a câștigat de trei ori Cupa României (2008, 2009 și 2010). Ultimul trofeu pentru echipa din Gruia a fost oținut în fața formației FC Vaslui, scor 0-0, 5-4 după loviturile de departajare. Feroviarii au trecut până în această fază de formațiile CS Balotești cu 1-0 după prelungiri (șaisprezecimi), FC Viitorul II 1-0 (optimi) și CSMS Iași 2-1 (sferturi).

Cea mai bună performanță pentru ASA Târgu Mureș în Cupa României a fost ajungerea în sferturi de finală (2014-2015). În actuala ediție, echipa de pe malul Mureșului a trecut de Bucovina Pojorâta 4-1 (șaisprezecimi), SC Bacău 1-0 (optimi) și ACS Poli Timișoara 1-1, 7-6 la 11 m (sferturi).

În ultimul meci, CFR Cluj și ASA Târgu Mureș au remizat, pe terenul mureșenilor, 0-0. În ceea ce privește ultimele meciuri directe disputate între cele două echipe, CFR Cluj a câștigat de trei ori, ASA de două ori și au realizat trei remize în ultimele opt meciuri. CFR și ASA s-au mai întâlnit în Cupa României o singură dată, pe 27 octombrie 2010, atunci când CFR câștiga, pe teren propriu, cu scorul de 2-0.

În ceea ce privește loturile celor două echipe ardelene, CFR Cluj nu a perfectat nici un transfer în această iarnă, singura schimbare fiind plecarea lui Neluț Roșu la Concordia Chiajna, echipă de la care a fost împrumutat.