Seară istorică – ROMÂNIA, victorie de neuitat cu 4-2 în fața ANGLIEI la Europeanul de Tineret și e la un pas de semifinale!

După ce au răpus Croația cu 4-1, echipa națională de tineret a României a obținut o nouă victorie magistrală la acest turneu, scor 4-2, cu Anglia, campioană mondială și europeană, într-o partidă disputată la Cesena, în meciul al doilea la Campionatul European din Italia și San Marino.

După o primă repriză cu un scor alb, „tricolorii” pregătiți de Mirel Rădoi au făcut o o repriză secundă de neuitat. Una de povestit nepoților și de pus în ramă. S-a născut o nouă generație a României.

Intrat în minutul 63 în locul lui Ivan, Florinel Coman a obținut un penalty în minutul 75, iar George Pușcaș a deschis festivalul golurilor și a adus bucuria în tribunele ticsite de români pe arena din Cesena (76). Bucuria nu a durat mult fiindcă englezii au profitat de un spațiu din defensiva României, iar Gray a restabilit egalitatea (79). Ianis Hagi a înscris câteva minute mai târziu cu o execuție spendidă din marginea careului (85). Două minute mai târziu, Anglia a egalat, din nou, prin Abraham (87).

Intervențiile providențiale ale portarului Ionuț Radu au fost și ele decisive, parând peste 20 de șuturi ale englezilor și având o serie de intervenții providențiale care au dat siguranță între buturi.

Finalul de meci a fost unul incendiar, cu România defilând pe teren și înscriind de două ori prin Florinel Coman (89, 90+3) pentru un rezultat de 4-2 istoric care o duce pe România U21 la un pas de semifinalele turneului european.

„Tricolorii” mici mai au de disputat o singură partidă în grupele Campionatului European de Tineret, cu Franța.

Caseta tehnică:

Au marcat: Pușcaș (77), Hagi (86), Coman (89, 90+2)  / Gray (80), Abraham (87)

ANGLIA: 1. Henderson – 3. Dasilva (23. Abraham, 78), 4. Clarke-Salter (c), 12. Kenny, 5. Tomori – 6. Dowell, 17. Barnes (11. Sessegnon, 46, 10. Foden, 57), 7. Gray – 18. Mount, 19. Calvert-Lewin, 8. Maddison. Selecționer: Aidy Boothroyd

Rezerve: 13. Gunn, 22. Woodman, 2. Wan-Bissaka, 9. Solanke, 14. Kelly, 15. Konsa, 20. Gibbs-White, 21. Nelson,

ROMÂNIA: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 21. Băluță, 17. Cicâldău – 8. Man (14. Dragomir, 74), 10. Hagi (16. Nedelcu, 87), 19. Ivan (7. Coman, 63)- 9. Pușcaș. Selecționer:Mirel Rădoi

Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc, 11. Petre, 13. Grigore, 15. Ghiță, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Olaru

Arbitru: Andreas Ekberg. Asistenți: Stefan Hallberg și Mehmet Culum (toți din Suedia).