REMEMBER – Astăzi se împlinesc 4 ani de la victoria istorică după 42 de ani a Universităţii Cluj pe terenul CFR-ului!

Ziua de 24 martie 2014 va rămâne în istoria Universităţii Cluj şi a sportului clujean. Era o seară de luni când mii de clujeni s-au deplasat spre stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia pentru a asista la meciul din cadrul etapei a 24-a a Ligii I, sezonul 2013-2014, partidă care le-a adus faţă în faţă pe cele două rivale locale.

Aproximativ 5000 de suporteri ai Universităţii Cluj au ocupat stadionul din dealul Gruia şi i-au făcut pe rivali să se simtă, din nou, ca în deplasare. Potrivit organizatorilor, pentru acel meci se vânduseră 8000 de bilete.

Universitatea avea nevoie de o victorie ca de aer pentru a ieşi din zona retrogradării şi a obţinut-o. Valentin Lemnaru, jucător care face parte şi astăzi din lotul „şepcilor roşii”, a deschis scorul în minutul 15 după ce l-a învins pe Felgueiras cu un şut la colţul lung, iar replica feroviarilor a venit trei minute mai târziu, Ogbu a restabilit egalitatea în minutul 18. S-a intrat la vestiare cu scorul de 1-1.

Golul victoriei a fost reuşit în partea a doua dintr-o lovitură liberă executată perfect de Raul Ciupe de la mare distanţă, o minge care s-a dus direct în poarta apărată atunci de Felgueiras, neatinsă de nimeni. Era minutul 64 şi Universitatea a preluat din nou conducerea în Gruia. Şi aşa a rămas până la final, 1-2, „şepcile roşii” au reuşit să reziste asalturilor ofensive ale gazdelor şi au obţinut un succes istoric pe terenul marii rivale, după 42 de ani.

„U” Cluj era pregătită la acea vreme de Mihai Teja, în timp ce pe banca CFR-ului s-a aflat Vasile Miriuţă.

2 jucători mai fac parte din lotul Universităţii Cluj care s-au aflat acum patru ani pe teren: Octavian Abrudan şi Valentin Lemnaru.

Un singur jucător face parte astăzi din lotul CFR-ului care a prin acel meci: Mario Camora.

Cum a arătat caseta tehnică a meciului:

CFR Cluj: Felgueiras – Maftei, Cadu, I. Rada, Camora – Monroy, Rui Pedro – Maah, Negruţ, Gabionetta – Ogbu

Rezerve: Mincă, Lopes, D. Djokovici, Chanturia, Ammari, Fl. Costea, Tade

Antrenor: Vasile Miriuţă

„U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Ninu, Abrudan, Gercaliu – Bucşa, Lungu – Boutadjine, Calcan, Tîrnăcop – Lemnaru

Rezerve: V. Niculescu, Szilagyi, Martac, Takacs, M. Nicu, G. Machado

Antrenor: Mihai Teja

Arbitru principal: Ovidiu Haţegan
Asistenţi: A. Oniţa, M. Grigoriu
Cartonaşe galbene: Bucşă (38), Cadu (63), Chanturia (90)

Cum arăta clasamentul Ligii I după această confruntare:

1. Steaua 24 17 7 0 53-15 (+38) 58 (+25)
2. Astra Giurgiu 24 15 5 4 52-22 (+30) 50 (+11)
3. Petrolul Ploiești 24 12 11 1 33-13 (+20) 47 (+11)
4. Dinamo 24 11 6 7 34-22 (+12) 39 (0)
5. FC Vaslui 24 11 6 7 25-16 (+9) 39 (+6)
6. Pandurii Târgu Jiu 24 11 5 8 45-30 (+15) 38 (+2)
7. Gaz Metan Mediaș 24 9 6 9 28-26 (+2) 33 (-3)
8. Ceahlăul Piatra Neamț 24 8 9 7 22-21 (+1) 33 (-3)
9. FC Botoșani 24 9 5 10 24-34 (-10) 32 (-4)
10. CFR Cluj 24 7 10 7 30-27 (+3) 31 (-5)
11. Concordia Chiajna 24 8 7 9 27-31 (-4) 31 (-8)
12. ACS Poli Timișoara 24 7 5 12 19-29 (-10) 26 (-10)
13. Oțelul Galați 24 7 4 13 26-40 (-14) 25 (-11)
14. Universitatea Cluj 24 6 6 12 21-38 (-17) 24 (-12)
15. Săgeata Năvodari 24 6 6 12 21-42 (-21) 24 (-12)
16. FC Brașov 24 5 8 11 23-32 (-9) 23 (-13)
17. Viitorul Constanța 24 5 8 11 17-40 (-23) 23 (-10)
18. Corona Brașov 24 2 6 16 18-40 (-22) 12 (-24)

„U” Cluj a terminat acel sezon pe locul 11 în clasament, cu 40 de puncte, iar CFR a prins un loc 5 care a dus-o în turul 3 preliminar al Europa League.

Titlul a fost câştigat în acel sezon 2013-2014 de Steaua Bucureşti, antrenată la acea vreme de Laurenţiu Reghecampf, devenind matematic campioană chiar pe Cluj Arena, după victoria contra Universităţii Cluj, scor 0-1.

Valentin Lemnaru a fost pe locul 2 în clasamentul golgheterilor, cu 13 reuşite, la egalitate cu Octavian Budescu şi la două diferenţă de Liviu Antal (FC Vaslui).

Atmosfera dinaintea derby-ului a fost fierbinte:

Golurile din acest meci pot fi văzute AICI.

De menţionat şi că vreme de circa 30 ani cele două formaţii nu s-au întâlnit într-un meci direct pe prima scenă a fotbalului românesc, mai exact, în perioada 1976 – 2007, „U” a evoluat mult timp în diviziile A şi B, iar CFR mai mult prin diviziile B şi C, conform unei statistici oferite de fotoreporterul Dan Bodea.