Sala Polivalentă BT Arena din Cluj-Napoca a găzduit vineri seara, 19 septembrie, ediția cu numărul 3 al evenimentului Discoteca 90.
Organizatorii au adus în acest an un lineup format din cei mai apreciați și iubiți ai muzicii care au marcat generația anilor 90. Participanții veniți în număr foarte mare din toate colțurile României la Cluj-Napoca au avut ocazia să asculte hiturile ANDRE, interpretate doar de una dintre componentele trupei, Andreea Bălan. Așa am reauzit din nou hiturile clasice precum „Moșule ce tânăr ești” sau „Lasă-mă papa la mare”, piese cu care am crescut mulți dintre noi.
Clujenii care au dorit să bea o bere sau un pahar de vin, au trebuit să scoată bani serioși. O doză de bere a fost 19 lei, iar un draft – 18 lei. Prețurile au fost puțin cam prea piperate pentru un show care și-a propus să readucă atmosfera anilor 90 la Cluj-Napoca.
Pe scenă a urcat apoi ce a mai rămas din trupa AKCENT, cu un Adrian Sînă plin de energie și peste care au trecut anii. Dar piesele care au consacrat trupa pe scena industriei muzicale nu au lipsit.
Una dintre cele mai așteptate trupe la Discoteca 90 a fost, fără doar și poate, BLUE, iar cel mai frumos moment a fost interpretarea pieselor „One Love” sau „Sorry Semms to be the hardest Word”, interpretate la unison de toată sala.
S-a dansat foarte mult, publicul a simțit atmosfera și s-a dezlănțuit atât în tribune, cât și în fața scenei la party zone. A fost, din nou, o seară ca pe vremuri, cu muzică și voie bună.
Mr. President a ridicat sala în aer și i-a pus pe spectatori în mișcare, la dans, pe clasicul „Coco Jambo”.
Trupa celebră SNAP!, având-o pe neobosita Penny Ford, care în ciuda vârstei de 61 de ani, a fost la înălțime și ne-a readus live cele mai frumoase melodii ale formației care a cucerit topurile internaționale în anii 90. Partenerul ei de scenă nu a fost vestitul Turbo B, acesta cântând solo în prezent, ci a fost un artist mai tânăr, dar la fel de plin de energie. De departe momentul serii marca Snap! a fost piesa „Rhythm is a dancer”.
Show-ul plin de energie marca Vengaboys a fost primit foarte bine la Cluj-Napoca, la Discoteca 90. Participanții au dansat și sărit ca pe vremea discotecilor din anii 90.
Seara s-a încheiat cu recitalul veteranilor de la 2Unlimited, o trupă în vogă care continuă să țină steagul sus pe scena industriei muzicale internaționale, iar hiturile lor să fie la fel de iubite și apreciate de către fani.
VIDEO
SNAP! – Rhythm is a dancer
2Unlimited
Trupa BLUE
Blue – One Love
VIDEO – Vengaboys
Andreea Bălan (ex-Andre)
AKCENT – Ți-am promis
Vasile Manu





