Simona Halep, calificată în turul 2 la Roland Garros, după o victorie în trei seturi cu Tomljanovic

Simona Halep, numărul 3 mondial, a trecut de australianca Ajla Tomljanović (47 WTA), într-o oră și 35 de minute, scor 6-2, 3-6, 6-1, în primul meci disputat la Roland Garros.

Deținătoarea trofeului de la Paris a început bine pe zgura și după ce a avut un avantaj de 3-0 și-a adjudecat primul set cu 6-2. Australianca Tomljanovic a dominat setul secund și nu i-a dat vreo șansă lui Halep, reușind să se impună cu 6-3.

Ultimul set a fost clar al româncei care a mers perfect până la 5-0, reușind să încheie cu 6-1, în o oră și 35 de minute. În turul doi, Simona Halep o va înfrunta în premieră pe poloneza Magda Linette (87 WTA).