Simona Halep s-a calificat în optimile turneului Australian Open, unde o așteaptă Serena Williams!

Simona Halep, locul I WTA, finalista ediţiei trecute, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 6-3, pe americanca Venus Williams, locul 36 WTA, calificându-se în optimile de finală ale Australian Open.

Halep a avut mingi de break în toate ghemurile jucate în primul set şi a fructifcat dintre ele la 2-2 şi la 4-2. Liderul WTA a salvat la rândul ei, patru mingi de break în ghemul al şaselea, înainte de a închide setul cu 6-2, după 39 de minute de joc.

Constănțeanca a început cu break setul secund, dar s-a relaxat, iar Williams a profitat şi a egalat la 1. Jucătoarea română a mai câştigat pe serviciul rivalei la 3-3 şi încă o dată la 5-3, încheind meciul cu 6-3, după 77 de minute.

În faza următoare, Simona Halep va evolua cu Serena Williams, locul 16 WTA. Aceasta va fi a zecea lor partidă directă (8-1 pentru Williams), prima de când Serena a devenit mamă.

Calificarea în optimi este recompensată la Melbourne cu un premiu de 260.000 de dolari australieni (186.000 de dolari americani) şi cu 240 de puncte WTA.