„Tricolorele” au câștigat prima manșă a „dublei” cu Serbia și au făcut un pas important spre calificarea la Mondialul din Danemarca! Returul va avea loc pe 13 iunie la Cluj

Naționala feminină de handbal a României s-a impus, sâmbătă, în fața reprezentativei Serbiei cu scorul de 32-26 (17-13), partidă disputată în Sala Sporturilor Ribnica din Kraljevo, în prima manșă a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial 2015 din Danemarca.

romania handbal feminin 2015
Echipa pregătită de suedezul Tomas Ryde a început bine partida și a preluat conducerea încă din debutul ei. În minutul 17, avansul „tricolorelor” a crescut la patru goluri, 10-6, diferență consemnată și la pauză, 17-13, după ce echipa României a avut 16-11 (27) și 17-12 (29).

Serbia s-a apropiat în debutul reprize secunde la doar două goluri, (15-17, 16-18), dar apoi România și-a refăcut avantajul de patru goluri, iar în minutul 37 avantajul echipei noastre a crescut la șase goluri, 22-16.

Deși a pierdut-o pe Paula Ungureanu, accidentată după ce a apărat o aruncare de la 7 metri (47), România a continuat să condusă ostilitățile și a câștigat fără probleme, cu 32-26, după ce a avut la un moment dat și nouă goluri avantaj, 31-22 (56).

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri.

Au evoluat echipele:

Serbia: Jovana Risovic, Ana Kacarevic — Sanja Radosavljevic, Katarina Krpez (3 goluri), Jelena Popovic, Jelena Zivkovic (5), Ivana Prijovic, Andela Janjusevic, Sanja Rajovic (1), Tamara Georgijev (2), Dijana Radojevic (5), Biljana Bandelier (1), Zeljka Nikolic (1), Jovana Stoiljkovic (2), Kristina Liscevic (4), Marija Petrovic (2).

Selecționer: Milan Stankovic.

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu — Timea Tătar, Camelia Hotea, Adriana Nehcita (5), Cristina Neagu (11), Aurelia Brădeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (5), Oana Manea (4), Gabriela Preda (1), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper.

Selecționer: Tomas Ryde.

Arbitri: Jiri Opava, Pavel Valek (ambii din Cehia); delegat EHF: Tomo Vodopivec (Slovenia).

Meciul retur va avea loc sâmbătă, 13 iunie, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.