Turcak și Hîmpea au adus victoria pentru „U” Cluj în fața liderului CSM Râmnicu Vâlcea!

Universitatea Cluj a avut nevoie de victorie sâmbătă, 14 mai, pe Cluj Arena, în fața liderului CSM Râmnicu Vâlcea pentru a mai spera la menținerea în Liga 2 în sezonul viitor și a obținut-o, scor 2-1, prin golurile reușite de Boris Turcak și Darius Hîmpea. Partida a contat pentru etapa a 6-a din play-out-ul Ligii a 2-a, seria de vest.

U Cluj

Prima repriză a fost lipsită de ocazii notabile la ambele porți, cele două formații s-au tatonat reciproc pe parcursul celor 45 de minune.

Un incident nefericit s-a petrecut în minutul 43, când ambulanța a intrat pe teren pentru a-i acorda îngrijiri medicale jucătorului de la Vâlcea, Radu Georgescu, care a căzut pe gazon după o ciocnire cu un adversar şi şi-a dislocat umărul în cădere, însă acesta și-a revenit imediat, dar a fost înlocuit de Ludușan.

Rerpriza secundă a început cu o ocazie importantă de 1-0 pentru Vâlcea, Octavian Vasile a trimis un șut periculos la colțul scurt din pasa lui Voinea, dar balonul a fost reținut în doi timpi de Grecu (51). O nouă situație periculoasă a Vâlcei a fost consemnată în minutul 56 la centrarea periculoasă a lui Iordache, fază la care fundașul Florin Cordoș a fost aproape de autogol.

La prima ocazie la poarta vâlcenilor din partea a doua, Universitatea Cluj a reușit să deschidă scorul prin Boris Turcak, care l-a învins pe Fildan cu un șut plasat de la marginea careului mic, la capătul unei acțiuni individuale a tânărului Olimpiu Moruțan (68). Bucuria „studenților” nu a durat mult fiindcă replica vâlcenilor a venit după doar trei minute, Octavian Vasile a înscris cu capul dintr-o centrare perfectă și a adus egalarea (71).

Universitatea Cluj a dat lovitura de grație în minutul 80 al partidei, Turcak a centrat bine în careu și l-a găsit complet nemarcat pe fundașul lateral Darius Hîmpea, care a înscris din voleu golul de 2-1 și a dus „șepcile roșii” în avantaj cu zece minute înainte de final. Vâlcea s-a aruncat în atac în speranța obținerii a unui punct pe Cluj Arena, dar defensiva clujenilor a rezistat cu brio atacurilor trupei lui Dulcea.

„Studenții” pregătiți de Mihai Nădăban și Ovidiu Sărmășan obțin patru puncte din „dubla” cu CSM Râmnicu Vâlcea, după remiza obținută miercuri, la Vâlcea, scor 1-1, și mai speră la salvarea de la retrogradare, cu patru etape înainte de final. VEZI CLASAMENTUL

„U” Cluj: Grecu – Butean, Cordoș, Crișan, Hîmpea – Erdei, Boboc (C. Popescu, ’75), Turcak, Greu (Zdroba, ’86), P. Popescu (Moruțan, ’60) – Vojtus

Rezerve: Bolboașă, C. Popescu, Zdroba, Moruțan, Berci, Keresztes, Târnovan
Antrenor: Mihai Nădăban

CSM Râmnicu Vâlcea: Fildan – Artean, Voinea, Georgescu (Ludușan, ’43), Nwabuere – Vasile Octavian, Iordache (Neagoe ’60), Pîrvulescu (Stoica, ’87), Ionescu – Stoica, Piscanu

Rezerve: Teodorescu, Neagoe, Stoica, Ștefan, Dîlbea, Bratu, Ludușan
Antrenor: Adrian Dulcea

Arbitru principal: Marius Omuț (Bihor)
Asistenți: Alexandru Vodă (Alba), Casian Băla (Arad)
Arbitru rezerve: Szabolcs Kovacs (Carei)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria), Mircea Sârbu (Hunedoara)