„U” Alexandrion a câștigat primul meci din Play-Out, 31-26 la Slobozia

Handbalistele de la „U” Alexandrion au învins joi, 30 aprilie, formația Uniurea Slobozia, în primul meci din Play-Out-ul Ligii Naționale, scor 31-26 (15-16).

U Alexandrion

Clujencele s-au aflat în avantaj după primele 30 de minute, iar gazdele au preluat conducerea pe tabelă în minutul 53, scor 25-24, dar „studentele” au înscris de șase ori consecutiv pe final și au bifat trei puncte importante în clasamentul play-out-ului.

Marcatoare:

CSM Unirea Slobozia: Dăscălete 8 goluri, Nica C. 6, Băcăoanu 4, Carabulea 3, Gavrilă 2, Pavăl 1, Drăguț 1, Nica A. 1
„U” Alexandrion Cluj: Laslo 10 goluri, Popa 7, Chintoan 6, Paraschiv 4, Vălean 2, Biriș 1, Cîrjan 1

Aruncări de la 7m: 1/1, respectiv 4/3
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

Elevele pregătite de Carmen Amariei vor întâlni duminică, 3 mai, de la ora 16:00, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, formația HCM Râmnicu Vâlcea.