Singura speranță rămâne TAS-ul! CFR Cluj a smuls o remiză la Brașov, după un meci spectaculos

CFR Cluj a obținut un punct sub Tâmpa, scor 2-2, cu FC Brașov, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXX-a a Ligii I, la capătul unui meci extrem de spectaculos și cu multe ocazii de poartă.

Feroviarii au trecut la conducere pe tabelă după 13 minute de joc, Sergiu Negruț a înscris cu capul din centrarea lui Camora de pe partea stângă (13). CFR a fost aproape de golul doi, Păun a reluat din marginea careului puțin pe lângă vinclul porții lui Iacob (24). „Stegarii” au restabilit egalitatea un minut mai târziu, Bencun a recepționat o minge în careu, dintr-o poziție evidentă de ofside, i-a pasat lui Constantinescu, iar acesta din urmă l-a învins pe Mincă (25). Până la pauză cele două echipe s-au întrecut în ratări. Mai întâi, Goian a reluat peste poartă cu capul dintr-un corner (31), iar Ganea a șutat peste poartă (31). Șutul lui Păun este respins în corner (38), iar Negruț a fost aproape de „dublă”, însă șutul său a fost pe lângă (44). Prima parte a fost deschisă și cu faze la ambele porți.

Repriza secundă a început la fel, cu ambele formații atacând în valuri, Camora a șutat în blocaj, mingea a sărit tot la el, dar a doua sa încercare a fost pe lângă poartă (48). Buga a reluat o minge din alunecare pe lângă poartă dintr-o centrare a lui Bencum (58). Negruț a reluat cu capul peste poartă (62). CFR a primit penalty în minutul 77, Buga l-a faultat în careu pe Tade, iar francezul a transformat de la punctul cu var și feroviarii au preluat, din nou conducerea (1-2). Nu a durat mult până la egalare, croatul Bencun a pătruns periculos în careu și a șutat spre poartă, gol pentru Brașov (85), stabilind scorul final.

FC Brașov: Iacob – Străuț, Novakovic, Goian, Novak (Ciocîlteu ’59) – Aganovic, Juric – Constantinescu, Bencun, Ganea – Țîră (Buga ’52 [Leko ’80]);

Antrenor: Adrian Szabo

CFR Cluj: Mincă – Lopes, Larie, Carp, Camora – Păun (Chanturia ’74), Muniru, Petrucci, Negruț (Guima ’67) – Jakolis, Tade (Vereș ’88);

Antrenor: Francisc Dican

Cartonașe galbene: Tade (‘1), Carp (’16), Muniru (’36), Petrucci (’66), Jakolis (’66)

Arbitru principa: Istvan Kovacs

Declarații după meci

„Este un rezultat echitabil. Conducerea spune că 99% punctele de la TAS vor veni, dar noi luptăm să câștigăm fiecare meci până la final. Acest meci putea să îl câștige orice echipă, am avut și noi ocazii, au avut si cei de la Brasov. Ultima dată când am marcat a fost în prima etapă a acestui campionat, mă bucur foarte mult că am reușit din nou să o fac și sper să o țin tot așa. Sper să marchez și cu cei de la Botoșani. Sunt optimist și sunt sigur că acele puncte ne vor reveni. Da, îmi doresc să rămân la CFR și voi da tot ce am mai bun pentru această echipă. Aș juca și pentru CFR în liga a 2-a, dar nu vrea să mă gandesc la acest lucru, iar de la anul sper să rămânem în Liga 1. Mi-ar plăcea ca Brașovul să rămână în prima ligă pentru că au o echipă frumoasă”Sergiu Negruț, jucător CFR.

„Îmi felicit echipa pentru atitudinea de care au dat dovadă și pentru jocul pe care l-au făcut astăzi. Realitatea e asta, suntem pe locul 17 și vom vedea ce va fi când se va da verdictul la TAS. Am niște jucători extraordinari care joacă fiecare meci ca și cum ar fi un obiectiv în joc. Toată lumea își face calcule în privința punctelor, dar realitatea e că suntem pe locul 17. Sper să ne mobilizăm și să câștigăm la Botoșani. Nu știu ce se va întâmpla dacă vom retrograda, nu vreau să mă gândesc la asta” – Francisc Dican, antrenor CFR Cluj.

CFR rămâne pe locul 16 în clasament, cu 24 de puncte, iar singurele speranțe ale feroviarilor de a rămâne pe prima scenă a fotbalului românesc și din sezonul viitor se leagă de verdictul dat de TAS în privința celor 24 de puncte.

Etapa următoare CFR va primi vizita formației FC Botoșani, duminică, 10 mai, ora 16:00, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu.