„U” Banca Transilvania rămâne neînvinsă în Liga Națională

Baschetbaliștii pregătiți de Marcel Țenter rămân neînvinși în Liga Națională de baschet și după confruntarea din Derby-ul Ardealului cu CSU Sibiu.

U Banca Transilvania

Clujenii s-au impus cu scorul de 62-71 (12-12 / 18-18 / 17-12 / 15-29) și au obținut a 8-a victorie consecutivă în campionat.

Cele două echipe au mers cap la cap în prima repriză, rezultatul fiind egal atât în primul sfert, cât și în al doilea, iar la pauza mare tabela arăta 30-30. Sibienii s-au distanțat în sfertul al treilea la șase puncte, însă „torpilele” de trei puncte ale lui Hargrove i-au ținut pe oaspeți în joc.

În ultimul act al meciului, alb-negrii au egalat situația la 47-47 și au preluat conducerea cu câteva minute înainte de final. Gazdele au alergat după egalare, dar elevii lui Marcel Țenter au păstrat avantajul luat până la final și pleacă cu toate punctele de la Sibiu.

Etapa următoare „U” BT Cluj primește vizita formației BCM U Pitești, duminică, 15 februarie, ora 19:45, în Sala Polivalentă.