„U” BT Cluj-Napoca, infrangere cu Steaua CSM EximBank

„U” BT Cluj-Napoca a suferit sambata a sasea infrangere consecutiva in acest sezon, fiind invinsi de liderul la zi al campionatului, Steaua CSM EximBank, scor 57-64 (14-15, 13-12, 17-18, 13-19), la primul meci de la revenirea antrenorului Marcel Tenter la Cluj.

U BT Cluj Napoca

Partida a fost una relativ echilibrata, iar bucurestenii s-au aflat in permanenta la conducere pe tabela, scorul la pauza mare fiind egal, 27-27. Dupa trei sferturi, stelistii aveau un avantaj de un punct, iar clujenii au cazut, din nou, in ultimul sfert, lucru ce le-a permis oaspetilor pregatiti de Niksa Bavcevic sa se desprinda pe tabela si sa-si adjudece victoria.

Marcatori:

„U” BT: Lalovic 14 (4 rec., 1 p.d.), Hargrove 9 (3 rec., 1 p.d.), Mandache 9 (1 rec., 1 p.d.), Cuic 7 (7 rec.), Barnette 4 (6 rec., 1 p.d.), Jucan 3 (6 rec., 1 p.d.), Silvasan 3 (3 rec., 2 p.d.), Medvedj 3 (1 rec., 3 p.d.), Millage 3 (1 p.d.), Baciu 2 (3 rec.).

Steaua: Barac 17, Ikonic 16 (7 rec.), Amis 11 (6 rec.), Nicoara 10 (8 rec.), Everrett 6 (4 rec., 4 p.d.), Watson 3 (12 rec.), Dragusin 1.

„A fost un meci foarte dificil. Am jucat impotriva unei echipe care a venit cu foarte multa incredere in urma rezultatelor pe care le-au inregistrat in ultimele etape. La noi se vede clar o lipsa clara de incredere, se vede in procentajele noastre, practic este singurul lucru in care au fost mai buni decat noi. Am ratat 14 libere, intr-un meci ca acesta sunt critice si denota starea noastra de spirit in acest moment. Gasesc pozitiv faptul ca am reusit foarte multa vreme sa ne aparam foarte bine si am reusit sa oprim foarte multe lucruri ale Stelei. Este o echipa extraordinar de buna la capitolul recuperari, iar noi am avut mai multe recuperari ofensive decat ei. La capitolul dorinta am stat mai bine decat ei, dar nu si la capitolele eficienta si incredere.

Mai avem cateva antrenamente sa ne punem la punct lucrurile, sunt foarte multe pe care le-am luat din mers si este destul de dificil. Sala este senzationala, publicul incredibil, dar toate acestea au nevoie de victorii si in cel mai scurt timp, indiferent de situatia in care suntem, trebuie sa le reusim”, a declarat antrenorul Marcel Tenter.

„U” BT Cluj va intalni marti, 18 noiembrie, tot in Sala Polivalenta, formatia ungara Atomeromu Paks, de la ora 20:00, in etapa a 3-a a grupei F EuroChallenge.

Biletele pentru meciul cu Atomeromu SE Paks se vor pune in vanzare incepand de luni, 17 noiembrie de la ora 12.00 la casa de bilete a Salii Polivalente (Aleea Stadion FN) (intrarea dinspre Somes). Pretul este unic, 10 lei, iar copiii sub 7 ani au intrare libera.