„U” Cluj a pierdut derby-ul „studenţesc” al etapei a 4-a din Liga a 2-a, cu ASU Politehnica Timişoara

Universitatea Cluj a pierdut derby-ul „studenţesc” al etapei a 4-a din eşalonul secund, duminică, 26 august, în deplasare, pe terenul formaţiei ASU Politehnica Timişoara, scor 1-0 (1-0), într-o atmosferă frumoasă creată pe stadionul „Dan Păltinişanu” de galeria lui Poli care ne-a readus aminte de derby-urile de demult dintre cele două formaţii. Aproximativ 100 de suporteri ai Universităţii au făcut deplasarea în Banat pentru a-şi încuraja favoriţii.

Timişorenii au trecut la conducere pe tabelă după doar cinci minute de joc, atacantul Gelu Velici a scăpat singur cu portarul Dur-Bozoancă, pe care l-a învins cu un şut plasat (‘5). Poli a mai avut o şansă de 2-0 în minutul 13, Velici a centrat dn dreapta, din alergare, Plămadă a recentrat cu capul înapoi în careu, mingea a ajuns la Bozian, care, nemarcat, a reluat balonul dn volei, dar portarul lui „U” Cluj a fost la post şi a avut o intervenţie salvatoare.

Prima situaţie notabilă a oaspeţilor la poarta lui Poli a venit în minutul 25, Ene a şutat foarte bine din interiorul careului, dar mingea a fost deviată puţin pe lângă poartă. Dur-Bozoancă a prins în doi timpi de lângă bara din dreapta o minge reluată periculos cu capul din 6 metri de Velici (32).

Cască de ocazii la poarta Timişoarei. Mai întâi, Florescu a reluat puţin pe lângă stâlpul din stânga al porţii (33), iar Dumitrescu a reluat cu capul din cinci metri, dar Murariu a reţinut (33). Acelaşi Dumitrescu a trimis cu capul la colţul lung, în urma unei centrări din stânga la bara a doua, dar Ene nu a reuşit să ajungă la balon. Florescu a trimis şi el cu capul din 10 metri pe centru, mingea a revenit la Gavra, iar atacantul Universităţii a împins-o cu capul din careul mic, însă Mera a respins în lateral (34).

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar Poli Timişoara a intrat la vestiare cu un avantaj minim pe tabelă.

În partea a doua, „U” Cluj a încercat să forţeze egalarea, ratând două ocazii importante în debutul reprizei prin Gavra şi Florescu, care nu au reuşit să înscrie.

Fără Dorin Goga, accidentat, ofensiva Universităţii Cluj a fost apatică şi nu a reuşit să îşi creeze vreo situaţie notabilă la poarta gazdelor, lovindu-se de o defensivă perfectă a timişorenilor care au închis culoarele atât pe flancuri, cât şi pe centru. Într-una din rarele încercări de şut la poarta gazdelor din repriza secundă, Gabi Giurgiu a reluat un şut plasat din afara careului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă (76).

„Şepcile roşii” au pierdut al doilea meci după patru etape din acest sezon şi rămâne fără victorie în meciurile din deplasare, iar visul de promovare pe prima scenă fotbalistică pare tot mai greu de îndeplinit cu acest joc mediocru arătat în Banat.

ASU Poli: R. Murariu – Bilia, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş – Vidrăşan, A. Ignea – I. Plămadă (Lazea 90′), Bozian (Bănică 80′), Schieb – Velici (Bg. Nicolescu 88′)

Rezerve neutilizate: Borbei – Ghinescu, Coadă, Dr. Cojocaru

Antrenor: Cosmin Petruescu

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Căpuşă, Abrudan, Andr. Cordoş, Taub – G. Giurgiu (cpt.), R. Twumasi, G. Florescu (M. Coman 67′) – Cr. Ene (Hordouan 46′), Gavra, D. Dumitrescu (Greu 56′)

Rezerve neutilizate: Albuţ – Oct. Ursu, Berci, Takacs

Antrenor: Adrian Falub

„U” Cluj rămâne cu 6 puncte în clasamentul Ligii a 2-a, iar etapa viitoare, sâmbătă, 1 septembrie, va primi vizita formaţiei Luceafărul Oradea, pe Cluj Arena.