„U” Cluj a rezistat 80 de minute fără gol primit în fața campioanei Steaua FCSB! 15.000 de spectatori pe Cluj Arena!

Universitatea Cluj a fost învinsă cu 1-0 de campioana României, FCSB, grație golului reușit de Tahar în minutul 81, într-o partidă care a contat pentru șaisprezecimile Cupei României, în fața a 15.000 de spectatori prezenți la ora partidei în tribunele Cluj Arena.

u cluj

În prima repriză posesia a aparținut campioanei României, dar Universitatea Cluj a avut ocaziile cele mai importante. În minutul 14, Răzvan Greu a scăpat singur cu portarul, dar șutul său slab a fost reținut de Cojocaru fără probleme.

Într-una din rarele ocazii ale oaspeților la poarta lui Niczuly, fundașul lateral Paul Papp a trimis un șut periculos din marginea careului, puțin pe lângă stâlpul din stânga al porții Universității (26). „Studenții” au rezistat cu brio atacurilor timide ale campioanei FCSB și chiar au mai avut o situație bună de a deschide scorul, la șutul lui Lorant Kovacs dintr-o lovitură liberă de la 20 metri, care a fost respins în corner de sub bară de Cojocaru (41). S-a încheiat prima repriză.

„O federație asemănătoare / Cu a comunismului dictatură”, a fost mesajul suporterilor Universității Cluj pentru reprezentanții Federației Române de Fotbal.

cat de frumos poate fi sa canti pentru ai tai copii-w800-h600

„Cât de frumos poate fi / Să cânți pentru ai tăi copii”, a fost un banner al peluzei „șepcilor roșii” în partea a doua.

Intrat în minutul 64 în locul lui Muniru, Aymen Tahar a deschis scorul pe Cluj Arena cu o lovitură de cap din careul mic, iar Steaua a trecut la conducere pe tabelă (81), la prima situație periculoasă la poarta Clujului. „Studenții” au rezistat 80 de minute fără gol în fața campioanei României.

Andreas Calcan a avut o lovitură liberă periculoasă de pe partea dreaptă, dar centrarea sa în careu a fost reținută de Cojocaru (89). Universitatea a terminat meciul în atac, Robert Boboc a pătruns periculos în careu și a centrat pe jos în fața porții, dar niciun coechipier nu a venit la întâlnire. FCSB a avut două cornere consecutive în prelungirile meciului, fără niciun pericol pentru poarta lui Niczuly.

Galeria „șepcilor roșii” a fost din nou la înălțime în această partidă, cântând fără oprire din primul minut și până la final, așa cum ne-a obișnuit, în timp ce galeria campioanei Steaua București a lipsit cu desăvârșire.

Meciul s-a încheiat cu victoria echipei oaspete, care se califică astfel în optimile de finală ale Cupei României.

Următoarea partidă pentru Universitatea Cluj va avea loc duminică, 27 septembrie, de la ora 11:00, cu Șoimii Pâncota, pe Cluj Arena.

„U” Cluj: Roland Niczuly – Victor Dulap, Florin Cordoș, Radu Crișan (Daniel Cocină, ’61), Darius Hâmpea – Rareș Cândea, Răzvan Greu (Cătălin Tarcea 76), Lorant Kovacs (Robert Boboc,’56), Patrick Popescu, Andreas Calcan – Marvin Schieb

Rezerve: Boboc, D. Cocină, M. Butean, C. Coc, A. Mutu, C. Tarcea, A. Țicrea

Antrenor: Marius Popescu

FCSB: Cojocaru – Papp, Carp, Enceanu, Varela – Chipciu (Tudorie 86), Muniru (Tahar, 64), Guliherme, A. Popa – Tade (Hamroun 78)

Rezerve: F. Niță, Hamroun, Tudorie, V. Mihalcea, Alcenat, Tahar, Onțel

Antrenor: Mirel Rădoi

Arbitru principal Denis Haidiner (Hunedoara)

Asistenți: T. Ferencz (Zalău), C. Botaș (Timișoara)

Observator CCA: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Observator FRF: Adrian Lucaci (Arad)

Cartonașe galbene: Cordoș (19), Varela (40), Breeveld (43), Popescu (50), Kovacs (52), Tade (55), Dulap (55), Chipciu (63), Tahar (93)