„U” Cluj a zdrobit-o pe Unirea Alba Iulia, iar etapa viitoare poate sărbători, pe Cluj Arena, promovarea matematică în Liga 2

Universitatea Cluj s-a impus de o manieră categorică sâmbătă, 28 aprilie, în deplasare, împotriva formaţiei Unirea Alba Iulia, scor 7-0 (2-0), într-o partidă care a contat pentru etapa a 25-a din Seria V a Ligii a 3-a.

„Studenţii” pregătiţi de Adrian Falub au controlat meciul de la un capăt la celălalt, iar Unirea nu a contat în atac, nereuşind să îşi creeze nicio situaţie importantă la poarta lui Albuţ. Atacantul Cristian Ene a deschis scorul după nouă minute de joc (9), iar Haţiegan a scăpat singur spre poartă şi a trimis alături (12). Gabi Giurgiu a reluat şi el puţin pe lângă bara din dreapta porţii lui Suciu (20), iar Goga a lovit transversala dintr-o lovitură liberă de la 30 metri (25), ultimul reuşind până la urmă să înscrie golul doi în minutul 38, stabilind scorul pauzei la 2-0 pentru alb-negri.

În partea a doua, Universitatea a mai marcat de cinci ori în poarta nefericitului Suciu. Mai întâi, Hordouan a dus scorul la 3-0 în debutul reprizei (47), Cordoş a marcat şi el golul patru (54), Goga a reuşit hattrick-ul în minutele 54 şi 58. Ultima reuşită a meciului i-a aparţinut lui Lemnaru (89), care a încheiat festivalul de goluri pe stadionul „Cetate” din Alba-Iulia.

„Şepcile roşii” au fost încurajate la Alba-Iulia de câteva sute de suporteri care au făcut deplasarea.

Echipa de start a Universităţii Cluj:

Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Manu – Giurgiu (C), Micaș – Hordouan, Goga, Hațiegan – Ene

Rezerve: Gorcea, Chiș, Onicaș, Greu, Ursu, Lemnaru, Saroși

„În cazul unei victorii etapa viitoare, „U” Cluj poate sărbători promovarea matematică în eşalonul secund chiar pe Cluj Arena, la meciul cu Gaz Metan Mediaş 2, duminică, 6 mai, de la ora 13:30.