„U” Cluj iese din zona retrogradării după victoria de la Timişoara. Max Nicu a reuşit primul gol în Liga 1

Universitatea Cluj a învins cu scorul de 2-1, în deplasare, formaţia ACS Recaş Timişoara, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXVIII-a a Ligii I.

Defensiva Universităţii a fost luată prin surprindere de un atac-fulger al elevilor lui Dan Alexa în debutul meciului. Timişorenii au profitat de o pasă greşită a lui Abrudan, iar Popovici l-a învins pe Niculescu cu un şut la colţul lung (2). Gazdele au fost mai periculoase în prima repriză, „studenţii” au replicat în două situaţii prin Lemnaru. Mai întâi, golgeterul Universităţii a reluat o minge în transversală cu capul (14), iar pe final de repriză centralul Istvan Kovacs i-a anulat un gol pentru un henţ (33).

Universitatea a ieşit mult mai motivată de la vestiare în repriza secundă, iar golul egalizator a venit rapid, Andrei Lungu a restabilit egalitatea pe tabelă cu un şut plasat din centrul careului (52). „Şepcile roşii” a continuat să preseze poarta lui Nuno Claro, iar „neamţul” Maximilian Nicu a punctat decisiv pentru 2-1 cu un şut din voleu din centrul careului, prima reuşită de la revenirea în Liga 1 (84).

Elevii pregătiţi de Mihai Teja scapă de emoţiile retrogradării şi saltă două locuri în clasamentul Ligii I în urma acestei victorii, urcând pe locul 12, cu 33 de puncte acumulate.

Echipele de start

ACS Poli: Nunu Claro – Belu, Mera, Şeroni, Murariju – Ov. Petre, Al. Popovici – Poparadu, Trandu, Fl. Nanu – Szekely
Rezerve: Kirev, Nohai, Gorobsov, Boldea, Kneeshaw, S. Keita, Scutaru
Antrenor: Dan Alexa

U Cluj: V. Niculescu – Ciupe, Ninu, Abrudan, Tîrnăcop – Lungu, Cristocea – Kovacs, M. Nicu, Sauvadet – Lemnaru
Rezerve: Dolha, I. Neag, Martac, Borza, Calcan, Menezez, Machado
Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Istvan Kovacs

Asistenţi: Adr. Ghiunguleac, V. Marinescu

Sâmbătă, 26 aprilie, „studenţii” vor primi vizita formaţiei FC Vaslui, ocupanta locului 5 în clasament. Vasluienii au stabilit scorul etapei după ce au învins cu scorul de 8-1 Corona Braşov.