„U” Cluj, pas greșit cu CS Balotești: 0-0! „Studenții” rămân la cinci puncte de primele două poziții!

Universitatea Cluj a făcut un pas greșit în lupta pentru promovare, pierzând două puncte cruciale în economia clasamentului și a ratat șansa de a se apropia la trei distanță de liderul Chindia Târgoviște, după o remiză albă obținută duminică, 25 noiembrie, cu CS Balotești, antepenultima clasată, în partida care a tras cortina peste etapa a 18-a a Ligii a 2-a.

Peluza „Șepcile roșii” a afișat o coregrafie la începutul partidei dedicată fenomenului Ultras, cu mesajul: „Condamnați pe viață, până la ultima suflare / Să ținem steagul sus, cei ultra nu dispare”.

Prima mare ocazie de gol a Universității a venit în minutul 15, Gavra a centrat pe jos în fața porții, dar niciun coechipier nu a fost acolo să împingă mingea în poartă, iar Goga a șutat puternic din marginea careului, însă portarul a respins în lateral.

„U” a dominat steril primele 30 minute și a atacat anemic, fără a pune în mare pericol poarta lui Iordan. „Căpitanul” Dorin Goga și-a încercat norocul cu un șut de la 20 metri, dar mingea s-a dus peste tranversală (33). Oaspeții nu au reușit să amenințe deloc poarta lui Dur-Bozoancă, defensiva gazdelor a funcționat foarte bine și a blocat toate culoarele adversarilor. Poate doar jumătatea de ocazie din minutul 43, când portarul Universității a reținut fără probleme din fața lui Alexandru Stoica. Prima repriză s-a încheiat fără ca Universitatea să reușească să spargă gheața pe tabelă.

În partea a doua, Alexandru Coman a centrat pe jos în fața porții, mingea a fost respinsă de Iordan și a ajuns până la Goga, dar „căpitanul” Universității a șutat în portar din marginea careului (55). O nouă ocazie importantă de 1-0 în minutul 62, Gavra nu a putut să-l învingă pe portar dintr-o situație favorabilă, iar Hațiegan a trimis cu capul slab spre poartă (62).

Universitatea atacă în valuri și îi înghesuie pe cei de la Balotești în jumătatea adversă, care resping cu disperare orice minge. Gavra a șutat din întoarcere de la marginea careului mic într-o nouă ocazie importantă la capătul unei centrări a lui Goga (67). În urma unui corner în minutul 72, capitanul lui „U” a reluat cu capul o minge care s-a oprit direct în transversală, iar un jucător al oaspeților a respins de pe linia porții după o bâlbâială în careul oaapeților. Hațiegan a reluat plasat din marginea careului în brațele portarului (75).

Una dintre puținele situații de gol la poarta gazdelor a venit în minutul 79, Neagu a șutat peste poartă din marginea careului, iar oaspeții au avut ocazia meciului trei minute mai târziu, Clătinici l-a driblat pe Abrudan și a scăpat singur cu Dur-Bozoancă, dar portarul gazdelor nu s-a pierdut cu firea și a reținut mingea din fața lui (82). Faza s-a mutat la poarta cealaltă, unde Goga a trecut din nou pe lângă golul isbăvitor, mingea reluată de acesta din întoarcere a trecut razant pe lângă.

Spiritele s-au inflamat în minutul 86 la un presupus fault în careu comis asupra lui Giurgiu, iar „centralul” partidei l-a penalizat cu cartonaș galben pe jucătorul Universității pentru simulare.

S-a terminat 0-0, o remiză nedreaptă pentru Universitatea Cluj, care a controlat partida de la un capăt la celălalt, însă a fost una dintre acele zile când mingea a refuzat pur și simplu să intre în poartă.

„Studenții” rămân pe locul 6 în clasament, cu 35 de puncte și sunt la cinci distanță de primele două poziții ocupată de Chindia Târgoviște și Sportul Snagov.

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Cordoș, Abrudan, Berci, Al. Coman – Sepsi (M. Coman min. 77), Giurgiu, C. Taub, D. Goga (cpt), C. Ene (Hațiegan, min. 46) – Cr. Gavra (Ursu, min. 68)

Rezerve: I. Dinu, Căpușă, M. Coman, O. Ursu, Kofi Twumasi, R. Greu, I. Hațiegan

Antrenor: Mircea Cojocaru

CS Balotești: Iordan – Dedu, Flămânzeanu, Marciuc (cpt), G. Mihai – Neagu, Ghiță, Marin, Gojnea (Paraschiv, min. 91) – Predescu, Stoica (Clătinici, min. 65)

Rezerve: Fulga, Paraschiv, Niculae, Clătinici, R. Mihai

Antrenor: Florin Nofitovici

Spectatori: 1500

Etapa viitoare, Universitatea se va deplasa la Târgu Jiu pentru duelul cu Pandurii, meciul fiind programat miercuri, 28 noiembrie, de la ora 14:00, iar duminica, 2 decebrie, clujenii vor evolua tot în deplasare, pe terenul formației Metaloglobus București.