„U” Cluj pleacă cu un punct de la Chiajna, după 1-1 cu Viitorul

Pe sinteticul de la Chiajna, Universitatea Cluj și Viitorul Voluntari au încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), în cadrul unei partide care a contat pentru etapa a XXIX-a a Ligii I.

u cluj

Prima repriză a fost lipsită de prea multe situații de gol, ambele formații au atacat timid și fără prea mult efort, iar scorul la pauză a fost alb. În partea a doua au venit și golurile, câte unul de ambele părți. Mai întâi, „U” Cluj a deschis scorul prin Justin Mengolo cu un șut plasat din careu, mingea a șters bara și a intrat în plasă (67). Două minute mai târziu, Viitorul lui Hagi a restabilit egalitatea prin Florin Tănase, care a trimis mingea în poartă cu capul dintr-o centrare de pe dreapta a lui Hodorogea (69). Morar a executat periculos o lovitură liberă pe spațiul porții de la 30 de metri, dar mingea a fost reținută fără probleme de Albuț (84).

„Șepcile roșii” au obținut un punct care nu îi ajută prea mult în economia clasamentului, acumulând 30 de puncte, dar se află în continuare pe locul 13, primul retrogradabil și sunt obligați să învingă Mediașul duminică, 3 mai, pe Cluj Arena, de la ora 18:30.

Mengolo a reușit să înscrie primul gol din 2015, ultimele sale reușite în tricoul alb-negru datează din ultima etapă a turului de campionat (17), pe 6 decembrie 2014, de la acel 0-6 pe terenul formației Ceahlăul Piatra Neamț, când atacantul de culoare al Universității a înscris atunci de 4 ori.

Viitorul Voluntari: Albuţ – Hodorogea, Ţîru, Mamele, Mitrea – Nikolov, Daminuţă, Pană – Nicoliţă, Henrique, Tănase

Rezerve: Buzbuchi, Cr.Manea, Gavra, Bonilla, Nedelcu, R.Marin, I.Hagi

Antrenor: Gheorghe Hagi

U Cluj: Veselovsky – Ciupe, Skvorc, Cr.Munteanu, Bambara – R.Costin, Lungu – Viveiros, Cristocea, Mengolo – Castillion

Rezerve: Dolha, Morar, Ceppelini, Jovanovic, Calcan, Martins, Kovacs

Antrenor: Adrian Falub

Arbitru principal: Adrian Cojocaru

Cartonaș galben: Daminuță (’65)