„U” Jolidon a prins biletul pentru cupele europene

U Jolidon - HC Zalau 19-18
© Silviu Cristea

Handbalistele de la „U” Jolidon au învins, miercuri după-amiază, formaţia HC Zalău, scor 19-18 (10-7), în cadrul penultimei etape a Ligii Naţionale, la capătul unei partide echilibrate în care oaspetele pregătite de selecţionerul Gheorghe Tadici s-au ţinut scai de clujence, reuşind să egaleze situaţia pe tabelă în repetate rânduri.

Victoria înregistrată le asigură handbalistelor clujence participarea în cupele europene în sezonul următor, indiferent de rezultatele din ultima etapă, când „U” Jolidon va sta.

Cele mai bune marcatoare au fost Mihaela Tivadar şi Carmen Cartaş, ambele cu câte 5 goluri, urmate de Mihaela Ani-Senocico (4 goluri), Florina Chintoan (3) şi Nicoleta Dincă (2).

Tadici, huiduit şi înjurat la pauză

Cunoscut ca un antrenor cu un temperament vulcanic, selecţionerul echipei naţionale, Gheorghe Tadici, a oferit un adevărat recital pe marginea terenului, urlând în permanenţă la arbitri, care l-au şi eliminat pentru două minute. De altfel, acesta le-a interzis elevelor sale să salute echipa adversa la finalul meciului, fiind nemulţumit de prestaţia brigăzii de arbitri. Suporterii echipei gazdă l-au înjurat la pauza meciului, dar şi pe toată durata lui.

„U” Jolidon ocupă locul 3 în Liga Naţională la finalul acestei ediţii de campionat, cu 22 de puncte acumulate.