„U” Mobitelco s-a impus pe terenul liderului CSM Oradea

U Mobitelco
foto eClujeanul

Baschetbaliştii de la „U” Mobitelco s-au impus, joi, pe terenul liderului CSM Oradea, scor 75-84, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXIX a Ligii Naţionale, penultima înaintea play-off-ului.

Alb-negrii au început meciul în forţă, cu o evoluţie foarte bună în primul sfert, câştigat cu 12-21, urmat de un al doilea adjudecat la trei puncte diferenţă (18-21). Gazdele s-au impus în actul al treilea (29-20), dar baschetbalişti clujeni au rezolvat meciul în sfertul patru, câştigat de asemenea la şase puncte (16-22).

Marcatori

CSM Oradea: Franklin 19 (7 rec., 4 p.d.), Pesic 15, Comagic 11 (6 rec.), Dillon 10, Tibirna 8, Topchov 7, Lupusavei 3, Maric 2.

„U” Mobitelco BT: Nikolov 24 (8 rec., 4 p.d.), Djapa 15 (3X3, 3 rec., 2 interceptii), Paul 14 (3 rec., 2 p.d., 2 interceptii), Barnette 13 (10 rec., 1 p.d., 2 capace, 2 interceptii), Silvasan 10 (6 rec., 2 p.d., 1 interceptie), Ross 8 (3 rec., 1 p.d., 3 interceptii). Au mai jucat Baciu (1 capac), Pop.

Elevii pregătiţi de Niksa Bavcevic joacă în ultima etapă a Ligii Naţionale în faţa proprilor suporteri, împotriva formaţiei BCM U Piteşti. Partida va avea loc marţi, 2 aprilie, de la ora 18. Meciul nu va fi trasmis.